Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Warszawska

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Warszawska

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich w archidiecezji jest o. Robert Wawrzeniecki OMI.

W archidiecezji jest ponad 400 zakonników, z 37 zgromadzeń. Osoby konsekrowane mieszkają w sumie w 243 klasztorach. Jest 28 kościołów zakonnych, 29 parafii, gdzie 29 zakonników pełni funkcje proboszczów. Jest też 16 insytutow świeckich, 29 dziewic konsekrowanych i 9 wdów.

Jest w Polsce nowe żeńskie zgromadzenie zakonne. Z końcem października 2020 roku w Borzęcinie Małym pod Warszawą zamieszkały misjonarki katechetki Serca Jezusowego, po wydanym wcześniej 19.06.2020 roku dekrecie kard. Kazimierza Nycza, który pozwolił działać zgromadzeniu w diecezji, a także uzyskaniu osobowości prawnej w MSWiA. Każda z 3 sióstr będzie miała inne zadania: przełożona s. Iwona Kucharska, pracuje w SMA, którego misjonarki katechetki Serca Jezusowego są żeńską gałęzią; s. Rosine Donson z Togo odpowiada za animację misyjną, a s. Elżbieta Szmidt jest katechetką.

Piękny jubileusz w 2021 roku obchodził 94 letni br. Tadeusz Motyka OFM. Jest najstarszym bernardynem w Polsce, a od 63 lat pracuje w warszawskim klasztorze na Czerniakowie, służąc Bogu i ludziom oraz ukochanemu ogrodowi. Na to wydarzenie zwrócił uwagę m.in. „Gość Niedzielny Warszawski”.

08.01.2021 roku w Niepokalanowanie miały miejsce uroczystości rozpoczynające przygotowania do jubileuszu 100 lecia „Rycerza Niepokalanej”. Ważnym wydarzeniem było także ofiarowanie NMP Łaskawej, patronce Warszawy, złotej bławy jako dziękczynienia za interwencję w czasie bitwy warszawskiej przed 100 laty. Ponadto w Laskach odbyło się przeniesienie z cmentarza do kaplicy doczesnych szczątków Służebnicy Bożej Matki Róży Czackiej.

W kwietniu 2020 roku 10 lat poświęcenia kościoła i 5 lat nieustannej modlitwy za Warszawę świętowało 11 sióstr i 4 braci należących do Wspólnot Jerozolimskich.

20.06.2020 roku u Jezuitów, w sanktuarium św. Andrzeja Boboli, odbyły się święcenia kapłańskie o. Pawła Gołaszewskiego SJ. Natomiast rektor pallotyńskiego seminarium w Ołtarzewie, ks. Mirosław Mejzner SAC, w minionym roku zwyciężył w XIX Szachowych Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych.

Niestety planowane i dwa razy przekładane spotkanie przełożonych męskich domów zakonnych z kard. Kazimierzem Nyczem nie odbyło się z powodu obostrzeń związanych z epidemią. Natomiast 31.01.2021 roku delegaci KWPZM z archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej, wraz z o. Gabrielem Bartoszewskim OFMCap, dyrektorem wydziału Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apolstolskiego w kurii warszawskiej, brali udział w Eucharystii radiowej z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie, sprawowanej przed dniem życia konsekrowanego.

W minionym roku „Jadłodajnia Kapucyńska na Miodowej”, w związku z epidemią i z jej konsekwencjami, którymi są m.in. utrata pracy, wydawała dziennie niemal 500 posiłków. 06.11.2020 roku w dominikanów na Służewie, medytacją drogi krzyżowej, modlono się za osoby, które zmarły na skutek zakażenia koronawirusem.

Przy jezuickiej parafii św. Andrzeja Boboli powstał telefon „Porozmawiaj-My”. Pod podanym na parafialnej stornie internetowej numerem codziennie od 19 do 21 dyżurowali jezuici. Telefoniczny dyżur duszpasterski uruchomili także dominikanie ze Służewa.

W archidiecezji zmarło kilku zakonników, m.in. : ks. Jan Korycki SAC, dawny rektor w Ołtarzewie, o. dr Stanisław Przepierski OP, asystent Żywego Różańca w archidiecezji, o. Stanisław Opiela SJ, o. Andrzej Koprowski SJ, o. Bartosz Kurzyński SJ i o. Kazimierz Žilys SJ.

Na podstawie: o. Robert Wawrzeniecki OMI,

delegat KWPZM, www.archidiecezja.warszawa.pl

www.warszawa.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda