Home WiadomościZe Świata Kustosz Ziemi Świętej ma nadzieję na obchody Wielkanocy bez szczególnych restrykcji

Kustosz Ziemi Świętej ma nadzieję na obchody Wielkanocy bez szczególnych restrykcji

Redakcja

Najbliższa Wielkanoc nie będzie tak upokarzająca i wycofana jak w 2020 roku – ma nadzieję franciszkański kustosz Ziemi Świętej o. Franceso Patton. Jego zdaniem sukces kampanii szczepień w Izraelu i wprowadzenie w tym kraju paszportu szczepień powinny ułatwić świąteczne obchody żydowskiej Paschy (28 marca – 4 kwietnia) i katolickiej Wielkanocy (4 kwietnia).

– Już teraz sprawujemy liturgie wielkopostne prawie normalnie, bez szczególnych restrykcji, ale wciąż zachowując wszystkie środki ostrożności przeciwko COVID-19, takie jak: dezynfekowanie dłoni, zachowywanie odstępu, a przede wszystkim noszenie maseczki. Zalecamy to wiernym, którzy w coraz większej liczbie uczestniczą w takich nabożeństwach jak: Droga Krzyżowa, sobotnie czuwania przy Grobie Pańskim i pielgrzymki. Jeśli weźmiemy pod uwagę bardzo pozytywny przebieg krajowego planu szczepień, to uzasadnione jest myślenie, że do końca tego miesiąca restrykcje mogą być jeszcze złagodzone – uważa o. Patton.

Dlatego spodziewa się on, że nabożeństwa Wielkiego Tygodnia będą odprawiane w sposób „jak najbardziej godny”. Wprawdzie bez tłumów, bo brakuje zagranicznych pielgrzymów, ale „na pewno nie w sposób tak wycofany i upokarzający jak w poprzednim roku”, gdy świętujących katolików „nadzorowali żołnierze i policjanci, otoczeni fotografami”.

Franciszkanin zapowiada, że w Niedzielę Palmową odbędzie się tradycyjna procesja z Betfage do Jerozolimy z przystankiem przy kościele Dominus Flevit, gdzie – tak jak w ubiegłym roku – jej uczestnicy modlić się będą za Jerozolimę. Patriarcha Pierbattista Pizzaballa udzieli błogosławieństwa miastu, do którego procesja wejdzie przez Bramę Lwów.

Również Triduum Paschalne będzie odprawiane w „dość normalnej formie” w bazylice Grobu Pańskiego, podobnie jak nabożeństwa w Getsemani i Wieczerniku. – Móc je odprawiać w sposób zasadniczo normalny jest dla nas powodem do wielkiej radości i pociechą – podkreśla przełożony franciszkańskiej prowincji Ziemi Świętej.

Dodaje, że przy zachowaniu antykoronawirusowych środków ostrożności z Grobu Pańskiego i innych miejsc świętych popłynie „mocny sygnał chrześcijańskiej nadziei dla całego świata”.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda