Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Wrocławska

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Wrocławska

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich w archidiecezji jest o. Fabian G. Kaltbach OFM.

W archidiecezji jest około 270 zakonników, z 19 zgromadzeń, w 44 domach zakonnych, prowadzących 35 parafii oraz około 670 zakonnic, z 29 zgromadzeń, w 73 domach zakonnych i 3 klasztory klauzurowe. Jest 5 dziewic konsekrowanych i 6 wdów. Jednym z biskupów pomocniczych jest zakonnik.

Zgodnie z zaleceniami dzień życia konsekrowanego świętowany był w parafiach, a tylko reprezentacji wspólnot zjawili się w katedrze. W klaretyńskiej parafii na Bujwida, 02.02.2021 roku, celebrował ten dzień bp Jacek Kiciński CMF. Wzięły w nim udział następujące zgromadzenia zakonne: gospodarze parafii – klaretyni, franciszkanki Matki Bożej Nieustającej Pomocy i franciszkanki szpitalne.

Br. Rafał Gorzołka OFM pracuje i pomaga bezdomnym już 15 lat. Od 2004 r. jest odpowiedzialny za kuchnię charytatywną przy klasztorze franciszkanów na wrocławskich Karłowicach. Codziennie pracownicy i wolontariusze przygotowują tam kilkaset porcji zupy dla ubogich i potrzebujących. W czasie koronawirusa posługa ta była szczególnie ważna, ale także i utrudniona.

17.05.2020 roku we wrocławskim seminarium odbyła się uroczystość przyjęcia pierwszych członków do straży honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. W szeregi arcybractwa wstąpiło sześciu alumnów oraz br. Janusz ze zgromadzenia braci Serca Jezusowego.

13.09.2020 roku, drugiego dnia zmagań sportowych w Henrykowie, odbyły się wyścigi MTB. Łącznie na 3 dystansach wystartowało ponad 200 zawodników. W ramach zawodów odbyły się Mistrzostwa Polski MTB księży i kleryków. Wygrał opiekun ruchu młodzieży salwatoriańskiej ks. Maciej Szeszko SDS.

07.03.2020 roku w Obornikach Śląskich już po raz siódmy klerycy z dolnośląskich seminariów zmierzyli się w halowej piłce nożnej. Po zaciętej rywalizacji zwycięzcami zostali gospodarze, czyli salwatorianie z Bagna.

W parafii pw. św. Antoniego na wrocławskich Karłowicach z inicjatywy wiernych 30.09.2020 roku ruszył franciszkański klub filmowy. Na „pierwszy ogień” uczestnicy obejrzeli film z 1949 roku.

04.10.2020 roku bp Karol Kulczycki SDS z Australii, kilka dni po sakrze, zawitał do swojej rodzinnej parafii, aby modlić się tam ze swoimi krajanami. Lokalna społeczność w Czerninie przyjęła go bardzo ciepło i z wielką dumą.

25.03.2020 roku w seminarium salwatorianów w Bagnie 3 kleryków przyjęło posługę lektoratu a 3 akolitatu. 25.04.2020 roku na wrocławskich Karłowicach 1 franciszkanin przyjął święcenia diakonatu, a 3 święcenia prezbiteratu. 03.10.2020 roku o. Bogusław Wielgoszewski OCD przyjął we Wrocławiu, w kościele opieki św. Józefa, święcenia diakonatu, a 10.10.2020 roku na Karłowicach podczas Mszy świętej 3 franciszkanów złożyło śluby wieczyste.

29.10.2020 roku duszpasterstwo katolików języka angielskiego zorganizowało modlitwę różańcową o pokój, zapraszając na nią wszystkich obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu. Międzynarodowa modlitwa o pokój we franciszkańskiej parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu zjednoczyła kilkadziesiąt osób różnych narodowości. Natomiast w parafii kapucynów pw. św. Augustyna we Wrocławiu 21.06.2020 roku została zainicjowana Msza święta dla ukraińskich katolików.

Nowatorska i prawdopodobnie nigdzie wcześniej nieprzeprowadzana formacja młodzieży w pandemii od 21.11.2020 roku rozpoczęła się w Trzebnicy. Były to nie spotkania online, ale realne, w grupach 5 osobowych. Salwatorianie wymyślili ciekawą formę wsparcia młodych w tym trudnym czasie, bycia przy nich i dla nich. Połączyli przyjemne z pożytecznym i zgrabnie wpletli w to duchowość.

W dobie koronawirusa w Wielkim Poście 2020 roku rekolekcje internetowe prowadził bp Jacek Kiciński CMF. W tym samym czasie ks. Maciej Szeszko SDS z Trzebnicy prowadzi rekolekcje internetowe. W XXI wieku to niby nic nowego, ale salwatorianin prowadzi je na żywo dla jednej z warszawskich szkół.

29.05.2020 roku miała miejsce uroczysta konsekracja s. Marii Agnieszki od Boga Ojca, która odbyła się w kaplicy klasztornej benedyktynek we Wrocławiu-Pawłowicach. W sierpniu, w parafii pw. św. Ignacego Loyoli, świętowano 70 lat od wstąpienia do zakonu o. Antoniego Masiera SJ, a 28.06.2020 roku w parafii pw. św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu świętowano 75. rocznicę przybycia polskich jezuitów i 95-lecie samodzielnego duszpasterstwa.

W minionym roku zmała spora grupa zakonników, wśród których byli m.in. związani z archidiecezją i Wrocławiem: o. Maciej Zięba OP, ks. Jacek Wawrzyniak SDS, o. Piotr Kwoczała OFM i o. Hugolin Langkammer OFM.

Na podstawie: www.wroclaw.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda