Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Gliwicka

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Gliwicka

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich w diecezji jest o. Piotr Świerczok CSsR.

W diecezji jest ponad 150 zakonnikow, z 11 zgromadzeń zakonnych, w 26 domach zakonnych i ponad 200 sióstr zakonnych, z 17 zgromadzeń zakonnych, w 33 domach. Zakonnicy prowadzą 18 parafii. Jest także 7 dziewic i 4 wdowy oraz 7 insytutów świeckich.

03.04.2020 roku kamilianie uruchomili pogotowie duchowe. Mogły dzwonić osoby bezpośrednio dotknięte koronawirusem, ale także wszyscy, których obecna sytuacja przerasta.

05.08.2020 roku, w imieniu postulatora procesu beatyfikacyjnego, bp Jan Kopiec zwrócił się z prośbą, by wszyscy, którzy posiadają jakiekolwiek informacje – zarówno pozytywne, jak i negatywne, dokumenty, pisma, listy, fotografie lub pamiątki, dotyczące sługi Bożego kleryka Alfonsa Mańki OMI, przekazali je proboszczowi swojej parafii. Oni z kolei mają dostarczyć je do kancelarii kurii diecezjalnej w Gliwicach.

16.08.2020 roku o. Willibald Wypler SJ obchodził w sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi w Gliwicach, gdzie pracuje od 15 lat, 60. rocznicę święceń kapłańskich. Poza 60. rocznicą święceń kapłańskich, we wrześniu obchodził także 90. urodziny, a w 2021 roku 70. rocznicę wstąpienia do jezuitów.

08.09.2020 4 Malgaszów i Gruzin złożyli swoje pierwsze śluby zakonne, kończąc nowicjat u kamilianów w Taciszowie. Tego dnia też 2 klaretynów złożyło pierwsze śluby zakonne, tym razem jednak nie w domu nowicjatu w Paczynie, ale we Wrocławiu.

W minionym, kowidowym czasie kwarantanną zostali objęci m.in. jezuici z Gliwic, misjonarze oblaci MN z Lublińca. W tym też czasie zmarła spora liczba zakonników, wśród których m.in. byli: o. Stefan Szymoniak MI, który od 40 lat pracował jako misjonarz na Madagaskarze; o. Józef Markowicz CSsR, o. Rufin Juraszek OFM, o. Kapistran Eberhard Martzall OFM, o. Jan Noga CSsR.

Na podstawie: o. Piotr Świerczok CSsR, delegat KWPZM, www.gliwice.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda