Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Gdańska

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Gdańska

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich jest o. Marek Kiedrowicz OFMConv, którego kandydatura została przedstawiona biskupowi. Poprzednio funkcję tę pełnił o. Tomasz Jank OFMConv, który w dalszym ciągu jest wikariuszem biskupim ds. zakonnych w archidiecezji.

W diecezji jest ponad 170 zakonników z 19 zgromadzeń, w 32 domach zakonnych, prowadzący 19 parafii oraz ponad 460 sióstr zakonnych z 40 zgromadzeń zakonnych, w 65 domach zakonnych. Jest 27 dziewic konsekrowanych i 6 wdów, a 2 kandydatki rozpoczęły formację. Do życia pustelniczego chcą się przygotowywać 2 osoby, ale formalnie nie rozpoczęły jeszcze tej formacji.

22.08.2020 roku w Gdańsku-Oliwie br. Paweł Szemraj i br. Wiktor Tarczyński z Towarzystwa Ducha Świętego przyjęli święcenia diakonatu. Towarzystwo Ducha Świętego powstało na terenie archidiecezji gdańskiej w 2009 roku. W swojej działalności odwołuje się do duchowości bł. Gwidona z Montpellier. Obecnie jest w nim 6 kapłanów, 5 seminarzystów (w tym 2 diakonów), 2 nowicjuszy i 2 postulantów.

Kanoniczną ekshumację na cmentarzu przy kościele pw. MB Nieustającej Pomocy w Gdańsku-Brętowie przeprowadzili pracownicy IPN pod nadzorem o. Arkadiusza Czai OFM, postulatora procesu beatyfikacyjnego. Dotyczyła męczennicy II wojny światowej ze zgromadzenia sióstr katarzynek, s. Charitiny Fahl z Braniewa, pobitej na śmierć przez sowieckich żołnierzy.

Gdańscy dominikanie uruchomili jadłodzielnię przed kościołem św. Mikołaja. To lodówka, w której każdy zostawić może jedzenie, z którego potem korzystają potrzebujący. Podkreślają oni, że to ich pomysł na „dzielenie się dobrem w trudnych czasach koronawirusa”. Chcą jednak, żeby lodówka przed murami świątyni została na stałe.

12.11.2020 roku, wierni, osoby konsekrowane i księża archidiecezji gdańskiej przybyli do katedry oliwskiej, aby modlić się za duchownych, którzy odeszli do domu Ojca.

22.06.2020 roku, w Warszawie, odbyły się uroczystości pogrzebowe o. Piotra Deczewskiego SJ, który przez ostatnie 7 lat pomagał w parafii pw. Świętego Krzyża w Gdańsku-Wrzeszczu oraz posługiwał w hospicjum perinatalnym Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom.

Na podstawie: o. Tomasz Jank OFMConv, wikariusz biskupi ds. zakonnych,

www.diecezja.gda.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda