Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Opolska

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Opolska

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich i wikariuszem biskupim ds. życia konsekrowanego w diecezji jest o. Błażej Kurowski OFM, który jest jednocześnie przewodniczącym Komisji ds. Struktur Regionalnych KWPZM.

W diecezji pracuje 580 sióstr zakonnych z 20 zgromadzeń, w 72 domach zakonnych oraz 139 kapłanów oraz 36 braci zakonnych z 16 zgromadzeń, w 30 domach, prowadzący 15 parafii. Są 3 wdowy konsekrowane, 10 dziewic oraz jedna pustelnica przebywająca w pustelni przy kościele pątniczym św. Brykcjusza w parafii Gościęcin.

Podczas jesiennego zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, które odbyło się w Warszawie w dniach 6-7.10.2020 roku, wybrano nowy skład konsulty. Przewodniczącą została s. Dolores Dorota Zok, przełożona polskiej prowincji Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego (popularnie zwanego „werbistkami”).

W Kamieniu Śląskim odbędą się regionalne obchody 100. rocznicy II powstania śląskiego. Bohaterem walk na tym terenie był o. Seweryn Jędrysik OP, który jest symbolem nie tylko walki o Śląsk Opolski i rodzinny Kamień Śląski, ale – jako że był też uczestnikiem powstania wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej – jest również symbolem 100. rocznicy bitwy warszawskiej.

Parafia św. Jana Pawła II w Opolu otrzymała 25.04.2020 roku dary, które misjonarzom oblatom MN przekazał kard. Stanisław Dziwisz. Są to relikwie krwi, a także kamień z grobu Jana Pawła II z bazyliki watykańskiej, który zostanie wmurowany jako kamień węgielny nowej świątyni w Opolu oraz biała sutanna, której używał papież.

Miniony rok to także możliwość objęcia przez pallotynów parafii w Kietrzu i Sciborzycach. Zaproponowanie objęcia parafii księżom pallotynom podyktowane było szybko malejącą liczbą księży w diecezji opolskiej, jak i faktem, że pallotyni już wcześniej pracowali w Kietrzu. Co więcej w latach 1931-1937 posługiwał tu bł. ks. Richard Henkes SAC, wyniesiony na ołtarze 15.09.2019 roku. Pallotyni ponownie tę placówkę objęli 13.09.2020 roku. Co ciekawe, w lutym przed zakładem karnym w Raciborzu, w którym m.in. był więziony przyszły błogosławiony, odsłonięta i poświęcona została tablica upamiętniająca bł. ks. Ryszarda Henkesa SAC, męczennika z Dachau.

W minionym roku wikariusz biskupi wraz z bp. Andrzejem Czają udali się do sióstr św. Michała Archanioła do Miejsca Piastowego, by rozmawiać z siostrami nt. założenia placówki w diecezji. Służebnica Boża s. Anna Kaworek pochodziła bowiem z terenu diecezji opolskiej, z Ujazdu.

Niestety z powodów epidemicznych nie odbyło się w minionym roku żadne spotkanie sióstr, a także została odwołana pielgrzymka konsekrowanych diecezji opolskiej i gliwickiej na Górę Świętej Anny.

Na podstawie: o. Błażej Kurowski OFM, delegat KWPZM, www.opole.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda