Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Łódzka

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Łódzka

Redakcja

Po śmierci Delegata KWPZM ds. zakonow męskich i przewodniczącego wydziału ds. Insytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w archidiecezji o. Kazimierza Kubackiego SJ jego następcą został w styczniu 2021 roku o. Ernest Zielonka OCD.

Na terenie archidiecezji posługuje 16 zakonów męskich, prowadzących 17 parafii oraz 32 żeńskie instytuty życia konsekrowanego i 5 instytutów świeckich. Jest 18 dziewic, 66 wdów konsekrowanych, wdowiec oraz pustelnica.

25.01.2021 roku przewodniczącym wydziału ds. Insytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w archidiecezji został mianowany o. Ernest Zielonka OCD, proboszcz karmelitańskiej parafii Opieki św. Józefa w Łodzi.

08.10.2020 roku w kaplicy w Swolszewicach – należącej do parafii Golesze – Swolszewice – odbyła się niecodzienna uroczystość, dwóch braci ze wspólnoty sług Ducha Pocieszyciela przywdziało strój zakonny. Uroczystej liturgii przewodniczył metropolita łódzki Grzegorz Ryś. Natomiast 03.08.2020 roku w parafii Golesze – Swolszewice odbyła się uroczystość pierwszych ślubów dwóch członków wspólnoty, która od trzech lat działa na terenie archidiecezji, jako wspólnota na prawie diecezjalnym.

08.09.2020 roku prawdopodobnie po raz pierwszy – w 100 letniej historii archidiecezji – miały miejsce śluby pustelnicze, które na ręce metropolity łódzkiego – złożyła s. Anuncjata Piętka. Uroczystość odbyła się w nowo powstałej pustelni położonej we wsi Żar.

01.09.2020 roku w parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi, odbyły się święcenia kapłańskie diakona Damiana Lenckowskiego, który od kilku lat posługuje w Nigerii. Jest on zakonnikiem należącym do afrykańskiej wspólnoty apostołów nadziei, która posługuje w diecezji Aba w Nigerii.

17.07.2020 roku, przy bernardyńskiej szkole w Łodzi, powstał nowy element architektury krajobrazu. Chcąc upamiętnić 100. rocznicę urodzin papieża-Polaka, św. Jana Pawła II, dyrekcja szkół bernardynów chętnie włączyła się projekt „owoce pamięci”. Celem wspólnych działań było założenie sadu owocowego, w skład którego wchodzą tradycyjne odmiany drzew owocowych.

Zmarli m.in. następujący zakonnicy: ks. prof. Tadeusz Bazylczuk SDB oraz o. Kazimierz Kubacki SJ, przewodniczący wydziału ds. Insytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego i delegat KWPZM w archidiecezji.

Na podstawie: www.archidiecezja.lodz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda