Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Świdnicka

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Świdnicka

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich w diecezji był o. Radosław Zięzio SSCC, który jednak przez przełożonych został skierowany do innych obowiązków. Od kilku tygodni trwają rozmowy, by tę funkcję pełnił o. Zdzisław Świniarski SSCC.

Aktualnie w diecezji świdnickiej są 24 zgromadzenia żeńskie, a siostry w liczbie 344 żyją w 54 domach. Powadzą przede wszystkim domy dziecka, pomocy społecznej, ośrodki wychowawcze, placówki lecznicze oraz placówki oświatowe. W diecezji posługuje 11 zgromadzeń męskich, w których w 20 klasztorach, żyje 117 ojców i braci, posługujących m.in. w 17 parafiach.

Zakonnicy pracują zatem przede wszystkim w duszpasterstwie parafialnym, są proboszczami, wikariuszami, pełnią funkcje kapelanów, prowadzą apteki, podejmują pracę charytatywną, pracują w domach formacyjnych, prowadzą wykłady akademickie. Są też kustoszami sanktuariów i prowadzą rekolekcje i misje w różnych wspólnotach w diecezji i poza jej granicami. Są też też 3 dziewice i 4 wdowy konsekrowane, a 2 osoby przygotowują się do stanu pustelniczego.

31.05.2020 roku, z racji 120. rocznicy przybycia redemptorystów do Barda, Mszy świętej przewodniczył o. Janusz Sok CSsR. 03.06.2020 roku w związku z podejrzeniem o kontakt z osobą zarażoną Covid-19 została nałożona na redemptorystów obsługujących bazylikę Matki Bożej Strażniczki Wiary tymczasowa kwarantanna.

02.07.2020 roku swój jubileusz 70 lecia życia zakonnego obchodzila klaryska 90 letnia s. Maria Stanisława. Natomiast u jezuitów 27.06.2020 roku odbyły się święcenia kapłańskie dk. Dominik Sroki SJ.

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 16.08.2020 roku, sześciu pallotyńskich nowicjuszy przyjęło strój duchowny w Ząbkowicach Śląskich.

Po latach formacji do swojej rodzinnej wspólnoty Aniołów Stróżów w Wałbrzychu powrócił o. Miłosz Mażewski OCD, by celebrować tu swoją Mszę świętą prymicyjną 27.09.2020 roku. 4.09.2020 roku, z rąk abp. Francesco Cacucciego w Bari (Włochy), przyjął święcenia prezbiteratu.

Wśród zmarłych zakonników można wymienić m.in. o. Zdzisława Szymczychę SSCC, br. Wojciecha Ramę OH i ks. Józefa Lisiaka SAC, który niedawno obchodził 102 rocznicę urodzin i 75 lecie kapłaństwa.

Na podstawie: www.diecezja.swidnica.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda