Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Tarnowska

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Tarnowska

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich w diecezji jest ks. Jacek Mondel SCJ.

Obecnie na terenie diecezji jest około 900 sióstr zakonnych z 38 zgromadzeń i około 150 zakonników, ojców i braci, z 16 zgromadzeń zakonnych, prowadzących 17 parafii. Są także 2 insytuty świeckie, 4 dziewice, 7 wdów i wdowiec konsekrowany. W diecezji istnieje rada ds. osób konsekrowanych, w której skład wchodzi 7 osób zakonnych.

05.12.2020 roku minęło 5 lat od momentu, kiedy o. Zbigniew Strzałkowski OFMConv z podtarnowskiej Zawady został ogłoszony błogosławionym. W Muzeum diecezjalnym w Tarnowie powstała wystawa o o. Józefie Andraszu SJ. Ten syn ziemi sądeckiej był m.in. orędownikiem poświęcenia narodu polskiego Sercu Jezusowemu.

Zakończyła się trwająca od 2018 roku rewitalizacja i rozbudowa oratorium księży filipinów. Tam także znajdzie miejsce funkcjonująca już od ponad 2 lat u nich placówka wsparcia dziennego dla 45 dzieci i młodzieży.

15.08.2020 roku w Tuchowie, u redemptorystów, 4 zakonników złożyło śluby wieczyste, a 04.10.2020 roku przyjęli oni święcenia diakonatu. 09.08.2020 roku w Pariacoto miały miejsce święcenia kapłańskie br. Bogdana Pławeckiego OFMConv z Rozdziela, który z powodu zamknięcia granic nie mógł ich otrzymać na początku maja w Krakowie

Zmarli m.in. następujący zakonnicy: pochodzący z podtarnowskich Szerzyn bp. Czesław Stanula CSsR; ks. Mieczysław Stebart COr, najstarszy filipin w Polsce, o. Jan Rzepiela CsSR, o. Augustyn Marek Piecha OCist, o. Zbigniew Stanisław Chaim CSsR, ks. Stanisław Olesiak SVD, o. Józef Dudek CSsR. Dość mocno w diecezji zostali doświadczonie śmiercią współbraci redemptoryści.

Na podstawie: www.zakony.diecezja.tarnow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda