Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Toruńska

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Toruńska

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich w diecezji jest o. Wojciech Bieszke CSsR.

W diecezji jest 327 osób konsekrowanych. 11 zakonów męskich ma 13 domów zakonnych, a 14 zakonów żeńskich ma 25 domów. Zakonnicy prowadzą 10 parafii. Są 3 dziewice i 5 wdów konsekrowanych a także jeden insytut świecki.

12.09.2020 roku w Przysieku miało miejsce poświęcenie kościoła pw. Matki Bożej Królowej Męczenników Polskich, gdzie duszpasterzują michalici. Na uroczystości, które przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, obecny był przełożony generalny michalitów ks. Dariusz Wilk CSMA.

Jedną z ciekawszych modlitewnych inicjatyw, jaka ma miejsce na terenie diecezji, jest duchowa adopcja osób konsekrowanych. Trwająca nieprzerwanie od kilku lat sztafeta modlitewna polega na tym, by codziennie odmówić dowolną modlitwę w intencji konkretnej osoby konsekrowanej bądź też w tygodniu (poza niedzielą) uczestniczyć w Eucharystii w jej intencji. W intencji adoptowanej duchowo osoby można także ofiarować dobrowolne wyrzeczenia.

W minionym roku w ramach toruńskich Spotkań z Medycyną Klasztorną i Ziołolecznictwem, które odbywały się w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II, podczas wykładu online, 6-7.11.2020 roku, można było wysłuchać m.in. konferencji na temat dbania o odporność br. Pio Begera od bonifratrów.

Wśród tegorocznych zmian personalnych m.in. u paulinów w Toruniu nastąpiła 17.05.2020 roku zmiana proboszcza. Dlatego bp Wiesław Śmigiel podziękował także za posługę na rzecz wspólnoty diecezjalnej odchodzącemu na inną placówkę duszpasterską o. Mariuszowi Lorencowi OSPPE.

31.05.2020, u toruńskich jezuitów, obchodzono 75. rocznicą ich powrotu do Torunia. W 2021 roku minęła 70 rocznica śmierci Sługi Bożego bp Adolfa Piotra Szelążka, którego sarkofag znajduje się w toruńskim kościele pw. św. Jakuba. Jednym z jego dzieł jest zgromadzenie sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus, o których w 2020 roku powstał film dokumentalny.

W ramach roku jubileuszowego michalitów (27-09.2020-29.09.2021) w diecezji odbyły się obchody 50 lecia istnienia toruńskiej parafii michalickiej pod patronatem bł. Bronisława Markiewicza. W bocznej nawie kościoła można było oglądać wystawę, opowiadającą dzieje zgromadzenia i ich posługi na toruńskich Rybakach. Warto przy tej okazji nadmienić, że już 41 rok w parafii księży michalitów odbywają się nabożeństwa fatimskie.

W 2020 roku minęło 25 lat, odkąd w diecezji pojawiły się mniszki bose Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (karmelitanki). Z tej okazji 30.08.2020 roku miała miejsce uroczysta celebracja pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla, z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich.

Nie mogło zabraknąć też jubileuszy profesji zakonnych: 30.05.2020 roku 60-lecia życia zakonnego obchodził o. Kazimierz Wójt SJ, 22.08.2020 roku minęło 60 lat odkąd s. M. Klemensa Płotka złożyła śluby zakonne w zgromadzeniu sióstr św. Elżbiety.

Wśród zmarłych zakonników, pracujących lub związanych z diecezją, należy wymienić m.in. o. Kazimierz Kubackiego SJ, który w latach 1987-1991 posługiwał w Toruniu jako duszpasterz akademicki oraz o. Stanisława Wytrążka SJ, który przez ostatnie 10 lat życia posługiwał w Toruniu m.in. będąc także w latach 2010-2020 sędzią diecezjalnego sądu biskupiego.

Na podstawie: o. Wojciech Bieszke CSsR, delegat KWPZM, www.diecezja-torun.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda