Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Warszawsko-Praska

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Warszawsko-Praska

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich jest ks. Czesław Parzyszek SAC.

W diecezji jest 58 żeńskich zgromadzeń zakonnych, w 103 domach i 17 zgromadzeń męskich, z ok. 150 zakonnikami, w 17 domach, którzy prowadzą 16 parafii. Jest 15 dziewic i 10 wdów konsekrowanych, jedna pustelnica oraz 5 insytutów świeckich. Zakonnikiem jest także biskup-senior.

Parafia św. Jadwigi Śląskiej na Żeraniu, prowadzona przez werbistów, rozpoczęła jubileusz 100-lecia. Od ponad dwóch dekad werbiści prowadzą duszpasterstwo migrantów. Odbywają się tam m.in. Msze święte dla Wietnamczyków, Chińczyków, dla osób mówiących po hiszpańsku oraz wspólnoty afrykańskiej

W pallotyńskim kościele na Skaryszewskiej rozwija się kult bł. ks. Józefa Stanka SAC, kapelana Zgrupowania „Kryska” AK. Są pierwsze świadectwa otrzymanych łask. 23 dnia każdego miesiąca, w dolnym kościele, gromadzą się czciciele błogosławionego.

31.01.2021 roku, w ramach Mszy świetej radiowej przed dniem życia konsekrowanego, ks. Czesław Parzyszek SAC, jako członek komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszen Życia Apostolskiego, wygłosił okolicznościową homilię.

05.02.2020 roku w domu pallotynów w Ząbkach zmarł wieloletni misjonarz ks. Wiesław Kantor SAC. 10.11.2020 roku zmarła 95 letnia s. Łucja Aniela Wojdyno, loretanka, która w młodości była sanitariuszką powstania warszawskiego, o pseudonimie „Aldona”.

Na podstawie: ks. Czesław Parzyszek SAC, delegat KWPZM, www.diecezja.waw.pl,
www.warszawa.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda