Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich w diecezji jest ks. Tomasz Partyka CM.

Aktualnie w diecezji pracuje około 180 sióstr z 24 żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz 92 zakonników z 10 zgromadzeń męskich, prowadzących 22 parafie. Kilka kobiet podjęło indywidualne życie konsekrowane jako dziewice (5) lub wdowy (3).

14.02.2021, z okazji 81. rocznicy rozpoczęcia zsyłek Polaków na Syberię, w Iłowej proboszcz ks. Tadeusz Lubiatowski CM odprawił Eucharystię za ofiary Sybiru, a po niej złożono kwiaty pod Krzyżem Sybiraków.

02.02.2021 roku, z okazji dnia życia konsekrowanego, bp Tadeusz Lityński, skierował słowo do osób konsekrowanych, które w dobie epidemii przyjęło postać nagrania video, gdyż uroczystości odbywały się lokalnie.

Co roku franciszkanie przychodzili z wizytą duszpasterską do domu biskupiego. W czasie pandemii „kolęda” w diecezji wyglądała zupełnie inaczej i to kapłani zapraszali wiernych do kościoła na Mszę świętą w ich intencji. 8.01.2021 roku z tego zaproszenia skorzystali: bp Tadeusz Lityński i bp Paweł Socha.

19.09.2020 roku odbyła się pielgrzymka mężczyzn do prowadzonego przez pallotynów sanktuarium pierwszych męczenników Polski w Międzyrzeczu. W czasie spotkania konferencję wygłosił ks. Pawel Bortkiewicz SChr.

W trakcie epidemii „Dom u Oblatów” w Gorzowie na Zawarciu, jako placówka dziennego pobytu dla 15 gorzowskich seniorów był zamknięty. Jednak pracownicy i wolontariusze robili co mogli, aby wspierać swoich podopiecznych. Inną formę wsparacia zaproponowali kapucyni z Nowej Soli, którzy codziennie nagrywali „Gadanko o Słowie”, jako propozycję codziennego rozważania Biblii.

04.09.2020 roku we Wschowie, u franciszkanów, odbyły się święcenia diakonatu 4 kleryków oraz oficjalne ogłoszenie Matki Bożej patronką Wschowy.

W diecezji w minionym czasie zmarli m.in. ks. Jan Lange CRL, o. Zygmunt Sołek CSsR, ks. Janusz Masalski – moderator generalny Cichych Paracowników Krzyża.

Na podstawie: www. diecezjazg.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda