Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Metropolia Grekokatolicka oraz Ordynariat Polowy WP

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Metropolia Grekokatolicka oraz Ordynariat Polowy WP

Redakcja

W jej skład wchodzą: archieparchia przemysko-warszawska oraz eparchie: wrocławsko-koszalińska i olsztyńsko-gdańska. Na ich terenie w sumie są 4 klasztory bazylianów z 18 zakonnikami (14 kapłanów, 2 braci i 2 kleryków), posługujących w 9 parafiach oraz kilkanaście klasztorów sióstr z około 70 siostrami.

W archieparchii przemysko-warszawskiej są 2 klasztory bazylianów w Przemyślu i Warszawie. Bazylianin jest tzw. synclem ds. zakonnych w eparchii. Jest w niej ok. 60 osób zakonnych, w tym 12 zakonników i ponad 40 sióstr, w 9 domach zakonnych.

W eparchii wrocławsko-koszalińskiej jest 2 zakonników, w tym 1 kapłan i 1 brat zakonnych oraz 10 zakonnic z 2 zgromadzeń: józefitki (siostry św. Józefa Oblubieńca NMP) we Wrocławiu z 2 siostrami oraz 2 klasztory służebniczek (siostry służebnice NMP) w Koszalinie z 4 siostrami i Goleniowie z 4 siostrami.

W eparchii olsztyńsko-gdańskiej są 24 osób zakonne, w tym 20 sióstr w 3 zgromadzeniach i 5 domach: bazylinaki (żeńska gałąź bazylianów) w klasztorze w Pieniężnie, józefitki w Baniach Mazurskich i służebniczki w Olsztynie, Kruklankach i Bartoszycach. Jest 4 bazylianów w 2 klasztorach: Węgorzewie (2 zakoników) i Kętrzynie (2 zakonników).

Na podstawie: www.archieparii i eparchii


Delegatem Biskupa Polowego ds. Życia Konsekrowanego w Ordynariacie Polowym jest ks. mjr Ireneusz Biruś SDS.

Zakonników jest w ordynariacie 11 i prowadzą oni m.in. 2 parafie wojskowe.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda