Home WiadomościZ kraju Metropolita Hilarion o profanacji na Jasnej Górze

Metropolita Hilarion o profanacji na Jasnej Górze

Redakcja

Metropolita Hilarion Ałfiejew z patriarchatu moskiewskiego, stojący na czele Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych, przesłał abp. Wacławowi Depo wyrazy solidarności z duchowieństwem i wiernymi Kościoła w Polsce. List nawiązuje do profanacji jasnogórskiej Ikony, do której doszło przed miesiącem, 9 grudnia ub. r.

– Ten wyraz bólu i solidarności w modlitwie jest dla nas wielkim darem dla jedności Kościoła, dla jedności wiary – zaznaczył metropolita częstochowski. – Mówi on również o zagrożeniach, które idą ze strony współczesnej cywilizacji, które są dziwnie przeciwne Ewangelii. Dlatego metropolita Hilarion widzi to również w kategoriach wspólnego działania na rzecz ocalenia wartości, które dla nas są wartością życia.

Abp Depo podkreślił również, że siostrzany Kościół prawosławny uczy nas prawdziwego kultu obrazu, który jest kultem osoby, bo ikona nie jest tylko wizerunkiem, ale obecnością Tego, kogo przedstawia.

– Świętokradztwo mające miejsce na Jasnej Górze 9 grudnia 2012 r. głębokim bólem odezwało się w sercach wierzących Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi, modlitewnie przychodzących do częstochowskiej ikony Przenajświętszej Bogarodzicy. Ten akt był przyjęty z oburzeniem i goryczą nie tylko przez wierzący naród Polski ale też przez prawosławnych Rosji – napisał w liście solidarności metropolita Hilarion, przewodniczący Wydziału Cerkiewnej Łączności Zewnętrznej Patriarchatu Moskiewskiego do abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.


List metropolity Hilariona

Jego Wielebność
Czcigodny Wacław Depo
Arcybiskup Częstochowski

Wasza Wielebność!

Piszę do Was w związku z bluźnierczym aktem dokonanym na uwielbiony tak przez katolików jak i prawosławnych cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Świętokradztwo mające miejsce na Jasnej Górze 9 grudnia 2012 r. głębokim bólem odezwało się w sercach wierzących Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi, modlitewnie przychodzących do częstochowskiej ikony Przenajświętszej Bogarodzicy. Ten akt był przyjęty z oburzeniem i goryczą nie tylko przez wierzący naród Polski ale też przez prawosławnych Rosji.

Z żalem przychodzi skonstatować, że w ostatnim czasie wzrosła liczba przejawów wandalizmu w odniesieniu do chrześcijańskich chramów i świątyń. Najsmutniejsze jest to, że podobnego rodzaju działania dokonywane są nie tylko tam, gdzie chrześcijanie otwarcie podlegają prześladowaniom, ale i w tych krajach, których kultura jest głęboko zakorzeniona w tradycji chrześcijańskiej.

Rosyjska Cerkiew także podlega napadom w środkach masowej informacji, dokonywane są akty wandalizmu w odniesieniu do jej chramów i czczonych świątyń. Dlatego są nam zrozumiałe i bliskie te uczucia, które przepełniają teraz serca bogobojnych wierzących Waszego Kościoła. To smutne wydarzenie i podobne jemu, mające miejsce w innych krajach z nową siłą przypominają prawosławnym i katolikom o konieczności wspólnego świadectwa o chrześcijańskich korzeniach cywilizacji europejskiej.

Proszę przyjąć zapewnienie o modlitewnym wsparciu Was i Waszej owczarni ze strony wierzących Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi a także życzenia sił duchowych i obfitości mocy Bożej.

Z Bożym pozdrowieniem
+ Hilarion

Metropolita Wołokołamskij
Przewodniczący Wydziału Cerkiewnej Łączności Zewnętrznej
Patriarchatu Moskiewskiego
Moskwa, 12 grudnia 2012 r.

Radio Watykańskie / KAI / slo

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda