Home WiadomościZ kraju Michalici: Konferencja Przełożonych

Michalici: Konferencja Przełożonych

Redakcja

Na trzy dni michalicki Dom Rekolekcyjny w Rycerce Górnej stał się bazą główną przełożonych domów, proboszczów i dyrektorów placówek edukacyjnych i wychowawczych naszego Zgromadzenia, którzy w dniach 16-18 października br. spotkali się na dorocznej konferencji. Motywem przewodnim spotkania stało się hasło „Z Maryją w drodze zawierzenia”, które wpisuje się w VI rok Michalickiej Wielkiej Nowenny przed 100 leciem zatwierdzenia Zgromadzenia, przeżywanym jako „Szczególne nabożeństwo do Niepokalanej Dziewicy Maryi”.

Poniedziałkowy wieczór wypełniła modlitwa Nieszporami pod przewodnictwem ks. Stanisława Słowińskiego, z jego refleksją zatytułowaną „Maryja zasłuchana” oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu pod przewodnictwem ks. Tadeusza Musza. Był to także czas braterskiego spotkania kapłanów, którzy przyjechali z prawie wszystkich domów w Polsce, a także z Białorusi (ks. Marian Chamienia) oraz jako przedstawiciele wiceprowincji:  z Niemiec (ks. Stanisław Friede) i z Włoch (ks. Piotr Burek).

Drugi, bardzo intensywny dzień obrad, rozpoczęła Eucharystia z Jutrznią, sprawowana o godz. 7.00 pod przewodnictwem ks. Stanisław Friede. Homilię w tym dniu wygłosił ks. Tadeusz Cader. Dopołudniowe spotkanie w dwóch grupach (przełożeni i proboszczowie oraz dyrektorzy szkół i dzieł wychowawczych), poświęcone była refleksji w przeddzień Jubileuszu 100 lecia: „Czego chcesz od nas Panie”. Był to czas dzielenia się tym co cieszy w życiu i pracy poszczególnych placówek oraz szukanie pomysłów na jubileuszowe świętowanie.

Kolejnym punktem była videokonferencja z przedstawicielem firmy „Synermedia Sp. z o.o.”, która tworzy dla Zgromadzenia nowy profesjonalny portal „michalici.pl”. Pan Michał Garwacki  przedstawił główne założenia projektu i etapy wdrażania go w życie, z których pierwszy rozpocznie się już na początku listopada br.

Poobiedniej refleksji zatytułowanej  „Wyzwania Kościoła we współczesnym świecie”, w charakterystyczny dla siebie sposób przewodniczył ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński. Wieczór zakończyła modlitwa brewiarzowa z refleksją ks. Grzegorza Sprysaka: „Maryja pokorna”.

Jutrzni w ostatni dzień spotkania przewodniczył ks. Roman Tupaj. W czasie modlitwy zaproponował rozważanie „Maryja łaski pełna”. Po śniadaniu obrady toczyły się pod hasłem „Wspólnie poszukajmy rozwiązań”. Był to czas wspólnej dyskusji o sprawach bieżących oraz komunikaty Przełożonego Generalnego Ks. Dariusza Wilka oraz odpowiedzialnych za poszczególne sektory działalności Zgromadzenia Wikariusza Generalnego Ks. Rafała Kamińskiego, Ekonoma i Radcy Generalnego ks. Jerzego Sosińskiego oraz Radcy Generalnego ks. Marka Czai.

Czas dyskusji wydłużył się w stosunku do zaplanowanego o godzinę, tak więc kończącą spotkanie Eucharystię, sprawowaliśmy o godz. 14.00. Modlitwie przewodniczył Ojciec Generał ks. Dariusz Wilk, a homilię wygłosił Wikariusz Generalny ks. Rafał Kamiński. Po uczcie dla ducha i posileniu ciała obiadem, był czas na indywidualne spotkania z Generałem oraz czas powrotów do swoich placówek.

(xRK)

Za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda