Home WiadomościZ kraju Michalici: Podwójny Jubileusz w Stalowej Woli

Michalici: Podwójny Jubileusz w Stalowej Woli

Redakcja

Gdy w 1976 roku ordynariusz diecezji przemyskiej ks. bp Ignacy Tokarczuk powiedział do ówczesnego Generała Michalitów ks. Aleksandra Ogrodnika: „Ja marzę o tym, żeby w Stalowej Woli powstała nowa parafia – przyjdźcie wy”– na miejscu dzisiejszej świątyni rósł las. Pragnienie niezłomnego Arcypasterza zaczęło się wypełniać. Już w 1977 roku do hutniczego grodu przybyli pierwsi Michalici: ks. Józef Ciaciek i ks. Jan Sereda. Z zapałem podjęli dzieło utworzenia od podstaw nowej parafii w dawnej dzielnicy robotniczej zwanej przez mieszkańców Zatorzem.  Zapał i pracowitość pierwszego proboszcza przyciągnął wielu mieszkańców, a ich zaangażowanie i poświęcenie w niełatwych czasach pozwalało pokonywać przeciwności i szykany ze strony ówczesnych władz. 

Ks. Józef Ciaciek z oddaniem budował mury, ale także żywy Kościół. Ten trwa do dzisiaj w parafialnej wspólnocie od czterdziestu lat. A 28 września 1987 roku w wigilię uroczystości św. Michała Archanioła w świątyni pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej wypełnił się Boży zamysł i marzenie arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, który dokonał uroczystego poświęcenia. Od tego pamiętnego wydarzenia minęło trzydzieści lat. Podwójny jubileusz to niezwykły dar Opatrzności, która to zwykłe miejsce wybrała dla siebie.

Boża „sztafeta” pokoleń rozpoczęta przez ks. Ciaćka trwa do dnia dzisiejszego. Gorliwość o Dom Boży i Jego Owczarnię na Zatorzu podtrzymywali kolejni proboszczowie i kapłani wraz z rzeszą wiernych: ks. Stanisław Klocek, ks. Józef Groński, ks. Janusz Sahajko, ks. Leszek Kunc, ks. Tomasz Wilisowski i obecny Proboszcz ks. Mieczysław Kucel.

Do jubileuszowych obchodów wspólnota parafialna przygotowywała się od kilku miesięcy. Z troską o uszanowanie historii przygotowano wystawę prezentującą 40-lecie przybycia Michalitów i 30-lecie poświęcenia kościoła, a także jubileuszowy album, który udostępniono odwiedzającym „Stalową Galerię” powstałą w dolnym kościele. Niemal dwadzieścia wspólnot parafialnych zaangażowało się w przygotowanie jubileuszowych wydarzeń. W organizację trzeciego już Pikniku Rodzinnego z Aniołami na Zatorzu, który co roku licznie gromadzi rzesze parafian mogących spędzić wspólne chwile przy zabawie, śpiewie, koncertach muzycznych, prezentacjach z udziałem Straży Pożarnej, Policji, Leśników, Harcerzy, Klubów automobilowych i motocyklowych, a także parafialnych zespołów: Klubu Seniora, Oratorium, Teatru „Czwarta Scena”, Ruchu Światło – Życie”, ministrantów i wielu innych wspólnot.

Jednak główne przygotowania dotyczyły sfery duchowej. W kolejne niedziele września wierni mogli pokrzepić się słowem Bożym głoszonym przez zaproszonych kapłanów: ks. Antoniego Obrzuta, ks. Jana Seremaka i ks. Krzysztofa Poświatę, którzy wraz z parafialną wspólnotą przepraszali Boga, dziękowali Mu i wielbili Go w Jego dziełach.   

Centralnym wydarzeniem była uroczysta, jubileuszowa Msza święta koncelebrowana, której przewodniczył wikariusz generalny ks. Rafał Kamiński. Licznie zgromadzeni na Eucharystii parafianie wysłuchali okolicznościowego kazania, w którym wspomniano początki parafialnego dzieła i jego znaczenie dla lokalnego Kościoła, a także dla historii miasta Stalowa Wola.

Za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda