Home WiadomościZ kraju Michalici: Św. Michał nawiedził Ziemię Tarnowską

Michalici: Św. Michał nawiedził Ziemię Tarnowską

Redakcja

Ziemia Tarnowska wydała wielu świętych i błogosławionych. Jak tu nie wspomnieć św. Andrzeja Świerada, który prowadził życie pustelnika w Tropiu (ok. 30 km na południe od Tarnowa). Inny, pochodzący z tego terenu to święty Stanisław ze Szczepanowie, biskup i męczennik. Potem św. Kinga ze Starego Sącza, św. Szymon z Lipnicy, bł. o. Stanisław Papczyński, bł. Maria Teresa Ledóchowska, św. Urszula Ledóchowska, bł. Karolina Kózka i wiele innych osób wyniesionych przez Kościół do chwały świętych i błogosławionych. Tę niezwykłą Ziemię Tarnowską w dniach 12-13 sierpnia 2013 roku nawiedził św. Michał Archanioł z Monte Sant’ Angelo. Książę Niebieski przybył do Tarnowa na dwadzieścia cztery. Miejscem nawiedzenia była parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach.

Już dwie godziny przed rozpoczęciem uroczystości, wierni gromadzili się przy sklepiku z pamiątkami z Monte Sant’ Angelo. Zainteresowanie było bardzo dużo. Wielu zapytywało o Szkaplerz św. Michała Archanioła, inni pytali o kamienie z Groty Objawień na Gargano. Jeszcze inni nabywali świece i „Przewodnik po Sanktuarium w Monte Sant’ Angelo”. Każdy chciał mieć małą choćby pamiątkę, która będzie przypominać ten niezwykły czas.

Wierni na rozpoczęcie peregrynacji dopisali. O 18.30 nabożeństwo oczekiwania prowadzone przez ks. Rafała Szwajcę. Później powitanie św. Michała Archanioła przed świątynią i uroczysta procesja do kościoła, w czasie której niezwykłą figurę nieśli członkowie Róży Różańcowej pw. św. Michała Archanioła. Po nałożeniu Bożemu Archaniołowi korony i po okadzeniu figury, przedstawiciele parafii oraz proboszcz parafii ks. Artur Ważny, przywitali niezwykłego gościa w progach świątyni. Znakiem obecności św. Michała Archanioła w parafii była świeca, która paliła się przy figurze przez cały czas nawiedzenia.Po uroczystym przywitaniu św. Michała Archanioła rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył proboszcz ks. Artur Ważny, a homilię wygłosił ks. Rafał Szwajca. Uroczystość zgromadziła ok. 2 500 wiernych. „To bardzo dużo, naprawdę dużo” – mówił Ksiądz Proboszcz. Widać, że Michał przyciąga jak magnes. Po Eucharystii wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów. Wierni śpiewają „Koronke Uwielbienia Boga” i trwają w atmosferze modlitwy. I tak aż do Apelu Jasnogórskiego, a później długa kolejka wiernych, którzy chcieli stanąć w bliskości Archanioła z nieba.

Drugi dzień nawiedzenia rozpoczął się od Godzinek ku czci św. Michała Archanioła. Później Msza św. z błogosławieństwem chorych i starszych, modlitwa grup parafialnych, a po południu nabożeństwo z błogosławieństwem dzieci przed figurą Księcia Niebieskiego. Wierni przez cały dzień dopisali swoją obecnością. Nie zabrakło ich również na Mszy św. o godz. 17.00, kończącej peregrynację. Po niej uczestnicy pożegnali św. Michała Archanioła gromkimi brawami i pieśnią „Patronie nasz św. Michale”.

Św. Michał nie zakończył nawiedzenia na Ziemi Tarnowskiej. Z parafii wyruszył do Domu Pomocy Społecznej w centrum Tarnowa, prowadzonego przez Siostry Nazaretanki. Tam następnego dnia odprawiona została Msza św. w intencji wszystkich podopiecznych i ich rodzin. Kolejnym miejscem pobytu św. Michała Archanioła był Klasztor Sióstr Serafitek w Tarnowie. Siostry, trwając w modlitwie, powierzały kolejne parafie i wiernych, którzy doświadczą niezwykłego spotkania z Bożym Archaniołem.

Teraz czas na górali. Michał Archanioł spotka się z nimi najpierw w Pewli Małej, a później w Bielsku Białej i w parafiach Beskidu Żywieckiego.

ks. Rafał Szwajca CSMA

Za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda