Home WiadomościZ kraju Mimo niżu największy w historii nabór

Mimo niżu największy w historii nabór

Redakcja

Mimo niżu demograficznego, to w tym roku rekordową liczbę uczniów przyjęli franciszkanie do prowadzonych przez siebie szkół w Legnicy. Katolickie Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum im. św. Franciszka choć liczą w sumie blisko 500 uczniów, to jednak klasy są tam tylko około dwudziestoosobowe.

„Do pierwszych klas Liceum przyjęliśmy 62 uczniów. W tym też roku do klas starszych Liceum doszło aż 12 uczniów, dołączając do naszej wspólnoty. Od początku działania szkoły jest to największy nabór. Cała wspólnota Liceum liczy teraz 158 osób. Jest to największa wspólnota od czasu powstania szkoły, czyli od 1957 r.” – mówi dyrektor placówek o. Józef Szańca.

„W Gimnazjum jest 18 oddziałów, na każdym poziomie po 6, łącznie we wszystkich klasach 325 uczniów” – dodaje zakonnik.

Na rzecz szkół pracuje 55 osób, w tym 44 nauczycieli i wychowawców (większość mianowanych, 10 dyplomowanych, a tylko kilku najmłodszych jest kontraktowych).

Co stanowi o popularności franciszkańskich szkół? Z naszej sondy wynika, że przede wszystkim wysoki poziom nauczania, dobre wychowanie i bezpieczeństwo, ale także: „atmosfera przyjaźni, wartości i jasne zasady, możliwość wyboru przedmiotów zgodnie z planowanymi studiami, nawet tych, których w programie liceum nie ma.

Wielkim atutem szkół przy ul. Ojców Zbigniewa i Michała w Legnicy jest największy w mieście wybór języków obcych: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego, rosyjskiego, łacińskiego i francuskiego.

Julia Kowalczyk, obecnie uczennica kl. II Liceum, w tym roku zajęła pierwsze miejsce w finale międzynarodowego konkursu znajomości języka francuskiego. Dlatego w pierwszy dzień nowego roku szkolnego 2014/2015 nagrodę i dyplom wręczył jej prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Jarosław Zachariasz. Jednocześnie przełożony prowincji, do której szkoły należą, złożył gratulacje także nauczycielce laureatki Barbarze Jujeczce.

Ordynariusz franciszkanów zachęcał młodych, aby nie zaprzepaścili swojej szansy, aby dobrze wykorzystali dany im czas – każdą lekcję, każdą jej minutę. „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” – spointował o. Zachariasz.

Więcej na temat franciszkańskich szkół w Legnicy można przeczytać na stronie: www.klo.franciszkanie.pl

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda