Home WiadomościZ kraju Misja Katoflixa. Oglądaj i promuj dzieła Boże!

Misja Katoflixa. Oglądaj i promuj dzieła Boże!

Redakcja

Pandemia Sars Cov 2, czyli korona wirusa, poza tym, że zdezorganizowała cały świat, to doprowadziła do przeniesienia wielu działań do internetu: także tych ewangelizacyjnych.

Od marca 2020 r. w wielu, także maleńkich, kościołach realizowane są (nawet codzienne) transmisje Mszy Świętych, adoracji, nabożeństw, a obecnie nawet w niejednej parafii ma miejsce wizyta duszpasterska online.

Wielu duszpasterzy i katechetów zauważyło już z pewnością, że młodzi coraz więcej czasu spędzają na TikToku, Instagramie czy Youtubie i nawet podejmują się tworzenia własnych filmików. Ten ogromny potencjał i kreatywność domagają się zainteresowania. Aktywnie w internecie wyrażają swoje zdanie na temat wiary i Kościoła i nieraz to jedyna przestrzeń by wejść w dialog. Nic więc dziwnego, że codzienne vlogowanie czy komentowanie wydarzeń kościelnych na Youtubie stało się nową normalnością wśród księży, braci i sióstr zakonnych czy osób świeckich zaangażowanych w sprawy Kościoła. Jest to przecież odpowiedź na nowe formy aktywności młodych ludzi i chęć, by im dotrzymać kroku. Dla wielu to zupełnie nowa przestrzeń. Niektórzy działają w nim od dawna, jak np. Salwatorianie, którzy w roku 2000 założyli serwis Katolik.pl, później radio internetowe i wreszcie studio nagrań audio-video. Studio Katolik świadczy usługi i wspiera działania ewangelizacyjne także dla innych Zgromadzeń Zakonnych. Od wielu lat zajmują się produkcją i wydawaniem rekolekcji na płytach CD oraz filmów.

Można zaobserwować, że treści audiowizualne (filmy, vlogi, teledyski) cieszą się coraz większą popularnością. Słynny stał się Netflix – platforma VOD, ale także producent treści filmowych – wśród młodych to symbol dostępności kiedy chcę i gdzie chcę, a dla niektórych jako symbol propagandy antywartości. Nie wchodząc w dyskusję nad tym, czy Netflix to zło wcielone czy przydatna platforma, Salwatorianie i pracownicy Studia Katolik 2 lutego 2020 roku uruchomili „katolickiego Netflixa”, czyli Katoflixa. Z uśmiechem przyjmowali żarty na temat nazwy i komentarze o kupowaniu większego, amerykańskiego odpowiednika. Postanowili po prostu stworzyć przestrzeń, w której łatwiej będzie znaleźć odpowiednie dla siebie filmy i seriale. Na Katoflixie bowiem znajdują się już wyselekcjonowane filmy religijne, rodzinne, prowokujące do dyskusji na temat wiary, powołania, przebaczenia – jednym słowem: filmy wartościowe. Dopisek VOD twórcy Katoflixa rozwinęli inaczej niż zazwyczaj ma to miejsce: angielskie Video On Demand, zamienili na łacińskie Vide Opera Dei, czyli „Oglądaj Dzieła Boże”. Głównym pragnieniem i misją jest stworzenie przestrzeni, która wykorzystując siłę przekazu filmowego będzie prowadzić i przybliżać do Boga. A wszystko to zupełnie legalnie i uczciwie. Każdy zamieszczony film to umowa podpisana z twórcą filmu lub właścicielem praw, oraz konkretna cena i czas dostępu. Zapewne nadal nie jest łatwo przekonać do płacenia za dostęp do filmów, ale widać, że coraz więcej osób chce i może płacić za takie treści, także aby wspomagać rozwój tego typu inicjatyw.

Można uznać, że Katoflix to po prostu internetowa wypożyczalnia filmów. Jednak to nie koniec: plany są dużo dalsze. Powstało już wirtualne Studio Katoflixa, do którego  zapraszani są eksperci i ciekawe osoby, by rozmawiały, dyskutowały i recenzowały filmy. Pojawiły się już pierwsze pilotażowe odcinki. Materiały te są dostępne na kanale Studia Katolik na Youtubie pod hasłem „Vide Opera Dei”.

Na Katoflxie zaś pełno jest filmów i seriali: starych i nowych, klasyki kina i zupełne nowości prosto od dystrybutorów.

Szczególnie ciekawe dla księży czy braci i sióstr zakonnych będą zapewne:

  • Filmy hagiograficzne, biograficzne (seria o świętych, błogosławionych, Sługach Bożych itd.), filmy dokumentalne o Janie Pawle II, o Benedykcie XVI czy Franciszku.
  • Filmy które mogą zaciekawić z perspektywy katechezy – mini dokumenty o używkach i nałogach, o związkach i przygotowaniach do małżeństwa, dokumenty o misjach.
  • Filmy fabularne o powołaniu, pro-life, o przebaczeniu – niektóre bardzo znane (jak „Nieplanowane”, „Cristiada” czy „Miłość i Miłosierdzie”) inne mniej znane, ale niemniej interesujące!
  • Tytuły kontrowersyjne, które warto znać i samodzielnie wyrobić sobie opinię (jak „Boże Ciało”, „Gniew”, „Milczenie”).
  • Piękne video-komentarze do niedzielnej Ewangelii „Nowa Jakość Życia” w rytmie lectio divina na każdy rok liturgiczny.
  • Cenne i niedostępne nigdzie indziej wywiady ze znanymi osobowościami Kościoła Katolickiego, m.in.: Robertem Sarahem, Raniero Cantalamessą, Gianfranco Ravasim, Marko I. Rupnikiem, abp Grzegorzem Rysiem czy ks. Waldemarem Chrostowskim.

2 lutego 2020 roku mija pierwsza rocznica Katoflixa – data została wybrana celowo, wszak to Święto ofiarowania Pańskiego.

Z Katoflixem współpracują różne zgromadzenia zakonne, m.in. regularnie już Salezjanie i Pauliści. Pomysły na współpracę, filmy o swoich zgromadzeniach i zakonodawcach można podesłać na adres: [email protected]  lub skontaktować się przez facebooka Katoflixa.

Filmów o tematyce zakonnej nieustannie przybywa, poza wspomnianą już serią o świętych (św. O. Pio, św. Katarzyna ze Sieny, św. Józef z Kupertynu, św. Franciszek z Asyżu, i wielu innych), mamy też znany i piękny film o trapistach: „Wielka Cisza”, czy trzyczęściowy film „Bądź wielki przed Bogiem” o założycielu Salwatorianów: o. Franciszku Marii od Krzyża Jordanie, który już niebawem będzie beatyfikowany.

Twórcy Katoflixa zachęcają do oglądania umieszczonych na platformie „dzieł Bożych”, a także proszą o ich promowanie i polecanie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda