Home WiadomościZe Świata Zjazd Prowincjałów Karmelitańskich z Europy w czasie pandemii

Zjazd Prowincjałów Karmelitańskich z Europy w czasie pandemii

Redakcja

W dniach 18 – 19 stycznia odbyło się doroczne spotkanie prowincjałów prowincji karmelitańskich z Europy. Tym razem, z powodu pandemii, przełożeni wyżsi z naszego kontynentu obradowali w trybie on-line. W pierwszym dniu obrad, obok Ojca Generała, udział wzięli:  o. Radny dla Europy, Prowincjałowie z: Niemiec, Holandii, Polski, Irlandii, z dwóch prowincji włoskich, trzech prowincji hiszpańskich, z Malty, Wielkiej Brytanii (zastępca z powodu choroby prowincjała), Komisarze Generalni z Portugalii i Włoch, oraz Delegaci Generalni z Czech i z Francji.

Każdy z uczestników zdał krótkie sprawozdanie z trudnego czasu pandemii. W tym okresie pożegnaliśmy około 20 zakonników, którzy zmarli na skutek wirusa. Trudności jakie doświadczyły nasze wspólnoty w tym czasie to:  izolacja, brak możliwości spotkań wspólnotowych, rozmów indywidualnych, brak kontaktów z zakonnikami, którzy są na misjach, poza internetem, brak szafowania sakramentami św.,

Pierwszego dnia obrad odbyły się spotkanie w trzech grupach regionalnych, na które podzielona jest Europa. W ich trakcie podjęto refleksję nad doświadczeniem pandemii, ale też nad przyszłością po powrocie do „normalności”.

W trakcie rozmów zwrócono uwagę, że był to także dobry czas dla wspólnot, kiedy byliśmy zamknięci i nie byliśmy zaangażowani w duszpasterstwo, czas pogłębiania naszych relacji w naszych domach – klasztorach. Myśląc o przyszłości, można było zauważyć pragnienie ludzi świeckich, aby za naszym pośrednictwem zbliżyć się do Boga  

W drugiego dnia obrad, ze względu na wyjazd o. Bogdana Megera – naszego Prowincjała, w spotkaniu wziął udział o. Zbigniew Czerwień – Wikariusz Prowincji.

W tym dniu uczestnicy spotkania zajęli się głównie tematyką związaną z powołaniami i z formacją. Wszystkie prowincje borykają się w ostatnim czasie z problemem kryzysu powołaniowego i choć nie potrafimy zaradzić temu zjawisku, to uczestnicy obrad jednomyślnie stwierdzili, że najważniejszym w tej sytuacji jest świadectwo naszego wspólnotowego i karmelitańskiego życia. Ważną rolę w tym miejscu, jak zaznaczył Ojciec Generał, spełnia promotor powołań, który powinien być pomocnikiem dla wspólnot lokalnych w poszukiwaniu powołań w swoim środowisku.

Rozważając temat formacji uczestnicy spotkania jednogłośnie podkreślili, że wspólnotom karmelitańskim w naszej europejskiej rzeczywistości potrzebna jest rozmowa o formacji permanentnej, abyśmy dzięki temu w nieodległym czasie łatwiej mogli łączyć europejskie prowincje. Mówiąc o wspólnym dla całej Europy domu formacyjnym dla profesów czasowych, zastanawiając się nad miejscem i możliwością (także finansową) funkcjonowania takiego domu, niektórzy uczestnicy stwierdzili, że najpierw trzeba nam się zastanawiać nad sensem tworzenia takiego domu. W tym też celu – dla dokładniejszego przeanalizowania tego tematu i bardziej wnikliwego zajęcia się tą sprawą – będzie zorganizowane specjalne – tematyczne spotkanie prowincjałów całej Europy.

Spotkanie zakończyło się ustaleniem terminu i miejsca kolejnego spotkania prowincjałów Europy – ustalono, że będzie miało ono miejsce w Rzymie w dniach 17 – 18 stycznia 2022 r., z nadzieją, że uda się już spotkać w rzeczywistości a nie wirtualnie on-line. Po modlitwie końcowej ojciec Generał pobłogosławił całemu Zakonowi Karmelitańskiemu w Europie.

Za: www.karmelici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda