Misjonarze: Kolejna decyzja zakonu ws. księdza Międlara

deon.plKs. Jacek Międlar CM wrócił do domu zakonnego w Tarnowie. Zakaz kontaktów z mediami jest nadal podtrzymany – informuje „Rzeczpospolita” powołując się na duchownego, „który zna szczegóły sprawy”.

Ks. Międlar aktualnie został przeniesiony do Tarnowa, do parafii Świętej Rodziny. Będzie tam wyłącznie sprawował sakramenty. Gazeta informuje również, że zakaz dotyczący wystąpień publicznych został podtrzymany i nie wiadomo jak długo będzie obowiązywać.

Ks. Międlar odrzucił dwie propozycje od zakonu – wyjazdu na studia do USA oraz zamieszkania w domu prowincjonalnym w Krakowie. Ostatecznie został skierowany do parafii w Tarnowie, ma jedynie sprawować sakramenty. Nie będzie uczył religii.

Kapłan należy do Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Od pewnego czasu uczestniczy w wiecach i spotkaniach narodowców, podczas których z jego ust padały wzbudzające kontrowersje wypowiedzi. Były one powodem przeniesienia księdza z parafii we Wrocławiu do Zakopanego, w którym przebywał zaledwie kilka dni. Wywołały one również krytyczne reakcje władz kościelnych.

Władze zakonne wydały księdzu Międlarowi zakaz wystąpień publicznych, organizowania spotkań, zjazdów, pielgrzymek i aktywności w środkach masowego przekazu. Ks. Międlar początkowo stosował się do zakazu, ale w lipcu br. go złamał.

Ks. Międlar podkreślał, że wróci do domu zakonnego, jeśli prowincjał zdejmie z niego część zakazów: – Jeżeli nie jest w stanie zrobić tego, to chciałbym, żeby podał mi chociaż jakąś konkretną datę, kiedy mógłby to uczynić, ponieważ mam 27 lat i nie wyobrażam sobie, że przez następne 40 lat będę trwał i egzystował w jakiejś pasywności czy bierności jako młody kapłan emeryt – mówił w wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej”.

Sprawa kontrowersyjnego kazania w Białymstoku jest nadal otwarta, postępowanie Prokuratury Okręgowej przedłużono do 15 września. Analizowana jest treść kazania i nagrania z marszu ONR. Przesłuchiwani są także świadkowie. Na razie nikomu nie postawiono zarzutów.

Za: www.deon.pl