Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej

MSFKoniec karnawału to czas kiedy w Góreckim Sanktuarium, prowadzonym przez Misjonarzy Świętej Rodziny, zaczyna się głośniej mówić o Misterium. Spotykając się z parafianami coraz częściej słyszy się słowa: „kiedy zaczynają się próby?”; lub „ile razy w tym roku odgrywamy Misterium”.

Tak to już jest od ponad 30 lat, że w ostatni dni przed Wielkim Postem organizujemy zabawę karnawałową, aby w taki sposób zacząć pierwsze przygotowania do Misterium – chodzi bardziej o integrację. Jednak pierwsze próby zaczynamy od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu.

Misterium jest odgrywane w plenerze, niezależnie od warunków atmosferycznych; czasami w deszczu, w śniegu, w błocie po kolana, a czasami w promieniach wiosennego słońca. Widzowie w trakcie przedstawienia stają się mimo woli jego aktorami – grają rolę tłumu z kart Ewangelii. Reakcje ludzi są bardzo często spontaniczne i nieprzewidywalne. Zdarza się, że ktoś jest gotów bronić Jezusa przed brutalnymi legionistami, ktoś zaintonuje pieśń w momencie śmierci Syna Bożego. Wśród widzów są też i takie osoby, dla których Misterium staje się okazją do żartów. W takich chwilach widownia nabiera cech tłumu z Ewangelii, ludzi którzy stali obojętnie i szydzili z Jezusa. Misterium staje się przez to jeszcze bardziej autentyczne.

Misterium Męki Pańskiej każdego roku przyciąga do Górki Klasztornej tysiące pielgrzymów, którzy całym sercem pragną w tej tajemnicy Męki uczestniczyć, którzy do Sanktuarium przed Cudowny Obraz Matki Bożej przywożą swoje cierpienia, troski i kłopoty. O Misterium można dużo mówić i pisać, ale nie zastąpi to żywego w nim uczestnictwa. Trzeba je po prostu przeżyć. Pragniemy również, aby tegoroczne Misterium duchowo przygotowało nas do obchodów jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Góreckiej w dniu 14 czerwca br. i jednocześnie nadania kościołowi w Górce Klasztornej tytułu Bazyliki Mniejszej.

Dlatego serdecznie zapraszamy do Górki Klasztornej na Misterium Męki Pańskiej w dniach 21,22,28,29 marca 2015. Pasja rozpoczyna się wspólną Eucharystią o godz. 14.00. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze zgłoszenie: tel.: 67 – 286 08 48, e-mail: [email protected]

/Ks. Piotr Gałązka MSF/