Home WiadomościZ kraju Mistrzynie z klasztorów kontemplacyjnych na Jasnej Górze

Mistrzynie z klasztorów kontemplacyjnych na Jasnej Górze

Redakcja

5. Spotkanie Mistrzyń Żeńskich Zakonów Klauzurowych w Polsce rozpoczęło się we wtorek, 7 lutego na Jasnej Górze. Spotkanie, w którym uczestniczy ponad 100 zakonnic, ma charakter formacyjny. 

„Jest to kontynuacja spotkania, które odbyło się dwa lata temu, bo spotkania mistrzyń odbywają się co dwa lata – wyjaśnia s. Weronika Sowulewska, kamedułka, przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych – Przyjeżdżają wtedy wszystkie mistrzynie z klasztorów kontemplacyjnych w Polsce, a także z zagranicy, z naszych fundacji, z Kazachstanu, z Islandii”.

W tym roku siostry rozważają dwa tematy: ‘Posłuszeństwo – logika miłości wyzwalającej’ oraz ‘Mniszka jako człowiek paschalny’. Wykłady w Kaplicy Domu Pielgrzyma wygłasza o. Amadeo Cencini, kanosjanin, pedagog, kierownik duchowy, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, autor licznych publikacji z zakresu formacji powołaniowej.

Wtorkowej Mszy św. odprawionej w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 17.30 przewodniczył abp Wacław Depo, nowy metropolita częstochowski. Homilię wygłosił o. Longin Bekiel.

„Słowo powołanie i misja jest jednym z kluczowych zadań wynikających z Ewangelii. Wasze powołanie i konsekracja są szczególnym skarbem Kościoła i znajdują się w jego sercu – zaznaczył witając zgromadzone abp Wacław Depo – Ten skarb waszego powołania jest wobec świata żywym znakiem obecności Boga, znakiem przyszłego świata, dlatego nie dziwcie się, że jednocześnie będziecie na wzór Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego, znakiem sprzeciwu. Modlę się, aby wasza obecność miłości, modlitwa były dla nas wszystkich przejrzystym świadectwem Ewangelii, i aby były oazami życia dla Kościoła, który z woli Chrystusa w Duchu Świętym jest światłością świata, miastem położonym na górze”.

„Liczba powołań niestety spada, trochę tak, jak we wszystkich innych zgromadzeniach – zauważa s. Weronika – Są problemy z ukształtowaniem tych młodych osób na mniszki i dlatego właśnie między innymi tutaj jesteśmy, bo oprócz tego aspektu formacyjnego, oprócz wykładów, ważne jest też dla mistrzyń wzajemne spotkanie, wymiana doświadczeń. Na co dzień się nie spotykamy, tutaj jest okazja do porozmawiania o tych trudnych sprawach, okazuje się, że wszędzie problemy są podobne”.

Spotkanie zakończy nocne czuwanie z czwartku na piątek (z 9 na 10 lutego) przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Mszy św. odprawionej o północy przewodniczyć będzie o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / es 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda