Home WiadomościZ kraju Misyjne uroczystości w Katedrze św. Floriana na Pradze

Misyjne uroczystości w Katedrze św. Floriana na Pradze

Redakcja

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Walki z Trądem. W wielu polskich miejscowościach odbywają się modlitwy i zbiórki środków pieniężnych na leczenie ludzi dotkniętych trądem. 

W parafii katedralnej św. Michała Archanioła i św. w. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze miała miejsce uroczysta Eucharystia w intencji chorych na trąd i osób duchownych i świeckich, niosących pomoc cierpiącym na tę straszną chorobę.

Drugą intencją uroczystości było dziękczynienie za założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny bł. Bolesławę Lament (1862-1946) – w 66 rocznicę jej śmierci.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. bp Marek Solarczyk. W koncelebrze udział wzięli ks. Jerzy Limanówka SAC z Palotyńskiej Fundacji Misyjnej SALVATTI.PL oraz proboszcz parafii katedralnej, ks. prałat Bogusław Kowalski.

Postać Bł. Bolesławy Lament wpisuje się w historię warszawskiej Pragi i parafii św. Michała i św. Floriana.

Bolesława Lament przebywała na Pradze przez 11 lat , tj. od r. 1892 do r. 1903 .

Po przyjeździe do Warszawy Bolesława lament wstąpiła do III Zakonu św. Franciszka – jej spowiednikiem był o. Honorat Koźmiński. Bolesława , widząc siedliska nędzy i ubóstwa na Pradze postanawia zająć się najbiedniejszymi – bezdomnymi, staczającymi się na dno moralne.

Prawdopodobnie pod wpływem swego spowiednika bł. Honorata Koźmińskiego założyła pracownię krawiecką na Pradze, a równocześnie Dom Noclegowy dla bezdomnych, który prowadziła przez dziesięć lat, troszcząc się zarówno o ich sprawy materialne, jak i o życie religijne i moralne. W 1903 roku za namową o. Honorata Koźmińskiego wyjechała do Mohylewa nad Dnieprem, gdzie w w 1905 r. założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny

W 2005 roku w Katedrze św. Floriana została poświęcona tablica pamiątkowa ku czci bł. Bolesławy Lament. Od tego czasu w każdą rocznicę śmierci błogosławionej , tj. 29 stycznia mają tutaj miejsce uroczystości z udziałem sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Parafialna Akcja Katolicka organizuje uroczystości ku czci tej błogosławionej, pielgrzymki do Białegostoku, gdzie przebywała przez ostatnie lata życia i zmarła bł. Bolesława Lament.

Po mszy świętej miało miejsce oddanie hołdu błogosławionej przy tablicy pamiątkowej, a następnie uczczenie relikwii bł. Bolesławy Lament.

Beatyfikacji Bolesławy Lament dokonał papież Jan Paweł II podczas swojej IV Podróży Apostolskiej do Ojczyzny w 1991 roku, w czasie uroczystej Mszy św., dnia 5 czerwca w Białymstoku.

W Polsce aktualnie siostry posługują w 25 placówkach, głównie jako nauczycielki-katechetki, organistki, kancelistki, zakrystianki, przedszkolanki, opiekunki w świetlicach, pielęgniarki w szpitalach i hospicjum, opiekunki parafialne, w posłudze bezdomnym i samotnym.

Obecnie Zgromadzenie liczy ok. 350 sióstr pracujących w Polsce, we Włoszech, w Zambii, w Kenii, w Stanach Zjednoczonych, na Białorusi, na Litwie i w Rosji.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda