Modlą się o odnalezienie skradzionych relikwii Krzyża

Lubelscy dominikanie zachęcają do odmawiania modlitwy za wstawiennictwem Błogosławionego Jana Pawła II o odnalezienie skradzionych w 1991 roku z ich świątyni relikwii Krzyża Świętego.

W tekście odmawianej od 17 stycznia modlitwy znajdują się słowa Papieża, które wypowiedział 9 czerwca 1987 roku podczas wizyty w Lublinie: „W duchu nawiedzam relikwie Drzewa Krzyża Świętego w bazylice Ojców Dominikanów, dokąd wiele razy udawałem się na modlitwę, a także aby sprawować mszę świętą”.

„Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, łaski odnalezienia i odzyskania skradzionych relikwii Drzewa Krzyża Świętego; a tym, którzy się do kradzieży przyczynili udziel swojego miłosierdzia. O tę łaskę prosimy w nadziei, że Twój Sługa, Błogosławiony Papież Jan Paweł II, zostanie rychło włączony w poczet Twoich świętych” – brzmi dalej tekst modlitwy.

Do jej odmawiania lubelscy dominikanie zachęcają wszystkich wiernych – licząc, że pomoże ona w odnalezieniu i odzyskaniu skradzionych z ich świątyni jednych z największych fragmentów relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Według dwóch różnych relacji relikwie Krzyża Świętego trafiły do Lublina w XIV bądź XV wieku. Dzięki nim dominikańska świątynia, obok Jasnej Góry i kościoła Bożego Ciała w Poznaniu, należała w czasach Pierwszej Rzeczpospolitej do największych polskich sanktuariów. Także w czasie rozbiorów przybywali tutaj pielgrzymi z odległych miast.

W nocy z 9 na 10 lutego 1991 roku relikwie zostały skradzione. Klasztor posiada jednak wciąż dwa inne relikwiarze z fragmentami Krzyża Świętego.

Za: www.dominikanie.pl