Home WiadomościZ kraju Modlimy się za prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie

Modlimy się za prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie

Redakcja

Dzisiejszy dzień – 26 sierpnia – to dzień modlitwy za prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. W ten sposób zadecydowało Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. 

W wystosowanym Apelu biskupi informują, że jest to odpowiedź Kościoła w Polsce na apel Ojca Świętego Franciszka oraz katolickiego Patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego, Louisa Raphaela I Sako, który błaga Polaków o gest solidarności z chrześcijanami żyjącymi w Iraku, Syrii i Palestynie prześladowanymi za wyznawanie swojej wiary.

W Apelu księża biskupi proszą także: „Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy świętej i ofiarowania Komunii św. w intencji ustania prześladowań w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie. Prosimy także o podjęcie praktyk pokutnych (droga krzyżowa, różaniec, post, jałmużna), aby w ten sposób wyrazić jedność z cierpiącymi braćmi i uprosić u Boga łaskę pokoju dla nich”.

Na Jasnej Górze gości abp Jean Sleiman, arcybiskup łaciński Bagdadu, który wczoraj spotkał się z obradujących w sanktuarium polskimi biskupami. Abp Jean Sleiman wyraził wdzięczność Episkopatowi Polski i Stowarzyszeniu za wrażliwość, i zorganizowanie Dnia Modlitwy za prześladowanych chrześcijan. Przypomniał, że w Iraku trwa tragedia humanitarna – 100 tys. osób musiało opuścić swoje domy, i nie ma dachu nad głową i środków do życia. „Wszystkie wspólnoty w Iraku cierpią z powodu tego terroryzmu, który państwo islamskie wprowadza. Największymi ofiarami tego terroru islamistycznego są chrześcijanie i jazydzi” – stwierdził abo Sleiman. Podkreślił również bardzo ciężką sytuację chrześcijan w Iraku. „To miejsce było do tej pory uznawane jako bardzo bezpieczne dla chrześcijan. Ale z tego, w cudzysłowiu nieba, przekształciło się piekło. Drugie co do wielkości miasto Iraku Mosul jest wyczyszczone z chrześcijan poprzez inwazję terroryzmu islamskiego. Wiele kościołów zostało sprofanowanych, wiele jest zniszczonych, wiele zostało zamkniętych, ponieważ nie ma się już tam kto modlić. Ufam, że wysiłki wspólnoty międzynarodowej i wszystkich ludzi dobrej woli doprowadzą do tego, że ISIS (Islamskie Państwo w Iraku) będzie zatrzymane. Ojciec Święty powiedział wyraźnie: agresor musi być zatrzymany. I tu już jest sprawa Organizacji Narodów Zjednoczonych, żeby podjęła wysiłki, aby to uczynić. Ufamy, że wspólnota międzynarodowa podejmie bardziej intensywne wysiłki, żeby to wszystko zatrzymać”.

Wielkie podziękowanie za zaangażowanie hierarchów i wiernych Kościoła w Polsce wyraził także abp Louis Rafael Sako, patriarcha Babilonii Kościoła Katolickiego obrządku chaldejskiego. W liście napisał: „Uroczystość Matki Boskiej z Jasnogórskiego wizerunku to czas, w którym jednoczymy się w wołaniu do Matki Pana, aby dała ocalenie irackim chrześcijanom, jak ocaliła chrześcijaństwo w Polsce”.

Podejmując Apel metropolita częstochowski abp Wacław Depo, wystosował prośbę, „by w Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej we wszystkich kościołach Archidiecezji Częstochowskiej odmówiono jedną dziesiątkę różańca i Akt Zawierzenia św. Jana Pawła II w intencji ustania prześladowań w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie”. Jednocześnie arcybiskup zlecił nadzwyczajną zbiórkę ofiar do puszek na pomoc prześladowanym chrześcijanom w Iraku i na Bliskim Wschodzie. Zbiórkę należy przeprowadzić w niedzielę 24 sierpnia br. lub w niedzielę 31 sierpnia br. Zebrane ofiary należy wpłacić na konto Caritas Archidiecezji Częstochowskiej 52 1020 1664 0000 3802 0463 6892 z dopiskiem Pomoc dla Iraku”.

Ponadto swoje apele i zachęty wystosowali również poszczególni biskupi diecezjalni.

Sytuacja chrześcijan w Iraku jest dramatyczna. Jak informuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, fundamentaliści islamscy dokonują rzezi na społeczności chrześcijańskiej w Mosulu i w innych miejscowościach zamieszkanych przez chrześcijan. Przed 2003 rokiem w Iraku mieszkało 1,4 mln chrześcijan, obecnie jest ich zaledwie 150 tys.

W ostatnich dniach Rada Konferencji Biskupów Europy (CCEE) wezwała członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia działań na rzecz powstrzymania tragedii mniejszości chrześcijańskiej w północnym Iraku. Biskupi Europy apelują o podjęcie pilnych działań na rzecz ofiar wojny i przemocy w różnych regionach świata.

oprac. BPJG,


Apel Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ustanowienia 26 sierpnia br. dniem modlitwy za prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie 

Warszawa, 13 sierpnia 2014 r.

Umiłowani w Chrystusie Panu,

w ostatnich dniach docierają do nas budzące przerażenie wiadomości dotyczące losu naszych braci i sióstr w wierze żyjących w Iraku, Syrii i Palestynie. Informacje te sprawiają, że w naszych sercach rodzi się ból, a jednocześnie poczucie solidarności oraz chęć niesienia im pomocy.

Jak informuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, fundamentaliści islamscy dokonują rzezi na społeczności chrześcijańskiej w Mosulu i w innych miejscowościach zamieszkanych przez chrześcijan.

Jakże niepokoi fakt, że jeszcze jedenaście lat temu, przed interwencją Sił Koalicyjnych w 2003 roku, w Iraku mieszkało 1,4 mln chrześcijan, natomiast dzisiaj jest ich zaledwie 150 tysięcy. Smutek i współczucie budzi w nas wołanie ponad miliona naszych braci – wygnanych, umęczonych, pozbawionych domu i ojczyzny, którzy proszą: „nie zostawiajcie nas samych!”.

Odpowiadając, w imieniu całego Kościoła w Polsce, na apel Ojca Świętego Franciszka oraz katolickiego Patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego, Louisa Raphaela I Sako, który błaga Polaków o gest solidarności, prosimy Was, aby dzień 26 sierpnia br., który jest obchodzony w Polsce jako uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, był Dniem modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy świętej i ofiarowania Komunii św. w intencji ustania prześladowań w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie. Prosimy także o podjęcie praktyk pokutnych (droga krzyżowa, różaniec, post, jałmużna), aby w ten sposób wyrazić jedność z cierpiącymi braćmi i uprosić u Boga łaskę pokoju dla nich.

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący KEP

Abp Marek Jędraszewski
Metropolita Łódzki
Zastępca Przewodniczącego KEP

Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny KEP

Za: www.jasnagora.com 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda