Home WiadomościZ kraju Modlitwy za misjonarzy męczenników

Modlitwy za misjonarzy męczenników

Redakcja

W sobotę 24 marca 2018 r. obchodzono dzień pamięci i modlitwy za współczesnych misjonarzy męczenników. W tym dniu Kościół szczególnie pamięta o modlitwie i poście za misje.

Wśród współczesnych polskich misjonarzy, którzy ponieśli śmierć w czasie pełnienia posługi misyjnej, są franciszkanie z prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce (Kraków): bł. Zbigniew STRZAŁKOWSKI i bł. Michał TOMASZEK, zamordowani 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto w Peru. Obydwaj zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r.

Pod koniec każdego roku agencja informacyjna Papieskich Dzieł Misyjnych Fides podaje listę misjonarzy i pracowników duszpasterstwa, zamordowanych w danym roku.

W 2017 r. śmierć poniosły 23 osoby: 13 kapłanów, 1 brat zakonny, 1 siostra zakonna i 8 świeckich. Największą liczbę zamordowanych odnotowano w Ameryce, gdzie zginęło 11 osób zaangażowanych w ewangelizację (8 kapłanów, 1 brat zakonny i 2 świeckich). W Afryce życie straciło 10 osób: 4 kapłanów, 1 siostra zakonna i 5 świeckich.

Według danych agencji Fides, w latach 2000-2017 zamordowano 447 osób zaangażowanych w duszpasterstwo, w tym 5 biskupów.

Dzień misjonarzy męczenników został ustanowiony w 1993 r. z inicjatywy włoskiego ruchu młodzieżowego Papieskich Dzieł Misyjnych i jest obchodzony w rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Oscara Arnulfo ROMERO, arcybiskupa metropolity San Salwadoru, który otwarcie sprzeciwiał się przemocy stosowanej przez salwadorski reżim. Został zastrzelony 24 marca 1980 r. podczas sprawowania Mszy św. w kaplicy szpitalnej.

jms

Za: www.ofmconv.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda