Monumentalna szopka w u franciszkanów w Katowicach – Panewnikach

Nawiązania do trwającego Roku Wiary oraz spotkania św. Franciszka z sułtanem Melek-El-Kamelem znalazły się w tegorocznej szopce w bazylice ojców franciszkanów w Katowicach – Panewnikach – jednej z największych w Europie budowanych wewnątrz świątyni.

Panewnicki żłóbek, słynący z urody i wierności Ewangelii, co roku tłumnie nawiedzają wierni z całego Śląska. Szopka zajmuje całe prezbiterium bazyliki – aż po sklepienie – a także obie nawy boczne, tworząc tryptyk. Ma 18 m wysokości i 32 m szerokości.

W ołtarzu głównym można podziwiać Świętą Rodzinę z maleńkim Jezusem, natomiast w bocznych nawach co roku pojawiają się nowe akcenty. „W tym roku nawiązujemy do trwającego Roku Wiary słowami +Wierzę w Jezusa Chrystusa+, a w prawym skrzydle przypominamy świętych i błogosławionych, dających świadectwo wiary. To biskupi i męczennicy, święci Roman i Ptolemeusz, których relikwie od blisko 100 lat znajdują się w naszej bazylice” – powiedział PAP proboszcz panewnickiej parafii o. Alan Rusek.

W lewym skrzydle żłóbka przedstawiane są zawsze sceny z życia założyciela zakonu – św. Franciszka z Asyżu. Tym razem przypomniano zdarzenie z 1219 r., kiedy to św. Franciszek wyruszył z krzyżowcami do Egiptu i spotkał się z sułtanem Melek-El-Kamelem, aby go nawrócić. Choć to mu się nie udało, to zyskał uznanie, a nawet przyjaźń sułtana, który dał mu pismo umożliwiające bezpieczne poruszanie się po Ziemi Świętej.

„Z tego spotkania płynie ważne także w Roku Wiary przesłanie chrześcijańskiej odwagi i wartości dialogu” – podkreślił o. Alan Rusek. Tegoroczna szopka została przygotowana we współpracy z Nadleśnictwem Ustroń, które przekazało ponad 100 choinek różnych rozmiarów, oraz katowickim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum.

Prawdziwie „betlejemskie” akcenty związane z tegoroczną szopką to figurka Jezusa, przywieziona z miejsca jego narodzenia oraz plany współpracy z jedną z tamtejszych parafii. „Co roku przed żłóbkiem odbywają się adoracje stanowe, wśród nich będzie adoracja z udziałem osób, które pielgrzymowały do Ziemi Świętej. Odbędzie się 26 stycznia, a jej gościem będzie proboszcz jednej z betlejemskich parafii, franciszkanin. Chcemy nawiązać współpracę” – powiedział o. Rusek.

Wierni mogą też obejrzeć na terenie kompleksu klasztornego ruchomy żłóbek oraz żywą szopkę, w której atrakcją są zwierzęta.

Św. Franciszek z Asyżu urządził pierwsze misterium bożonarodzeniowe w skalnej grocie w Greccio w 1223 r. Właśnie to wydarzenie zapoczątkowało tradycję budowania monumentalnych szopek w świątyniach franciszkańskich i w całym Kościele.

Zainteresowanie szopką w panewnickiej bazylice było zawsze bardzo duże. Reżyserka filmowa i teatralna Magdalena Piekorz nakręciła w 1998 roku film dokumentalny pt. „Franciszkański spontan”, pokazując budowę szopki dzień po dniu.

(PAP)


POBIERZ W PDF