Dominikanie: Największa szopka Podkarpacia

Największą ruchomą szopkę Bożonarodzeniową na Podkarpaciu i jedną z największych w Polsce budują od czterdziestu lat ojcowie dominikanie w Jarosławiu.

Co roku w okresie świątecznym szopka w dominikańskiej bazylice Matki Bożej Bolesnej odwiedzana jest przez tłumy jarosławian ze swymi pociechami i cieszy się dużą popularnością.

To kilkukondygnacyjna konstrukcja. W dolnej części znajduje się miniaturowa makieta Jarosławia przedstawiająca zabudowania miejskiego rynku, z modelami ratusza, zabytkowej studni, kamienicy Orsettich oraz licznych kamieniczek i podcieni. Na miejskich ulicach działa sygnalizacja świetlna i poruszają się samochody. Nieopodal zabudowań mknie szybka kolej.

Górna część szopki przedstawia m. in. umiejscowione na samym szczycie rekonstrukcje bryły dominikańskiej bazyliki w Jarosławiu oraz klasztoru paulinów na Jasnej Górze. Na niższych kondygnacjach poruszają się postaci, które oddają hołd Nowonarodzonemu – m. in. pasterze, Mędrcy ze Wschodu, Błogosławiony Jan Paweł II, święci dominikańscy oraz bracia i siostry z Zakonu Kaznodziejskiego, siostry zakonne, księża oraz anonimowe postaci.

Bożonarodzeniowa atrakcja w klasztorze dominikanów liczy sobie już 39 lat. Jej pomysłodawcą był w 1973 roku ówczesny przeor klasztoru, o. Emil Nowak. W ostatnich latach cała konstrukcja przeszła generalny remont, a jej dolna część z makietą miasta Jarosławia została na nowo zaprojektowana. Większość prac wykonał br. Krzysztof Szybiak.

Szopkę można odwiedzać od 25 grudnia do 2 lutego. Umiejscowiona jest w zabytkowym skarbcu jarosławskiej świątyni, tuż przy prezbiterium.

mm, jaroslaw.dominikanie.pl / sz, dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl