Pozdrowienia na rzymskie spotkanie ze Wspólnotą z Taizé

Chęć udziału w rozpoczynającym się jutro 28 grudnia Rzymie spotkaniu młodych z ekumeniczną Wspólnotą z Taizé zadeklarowało już ponad 40 tys. młodych ludzi z całej Europy. Będzie to kolejny etap organizowanej od wielu lat „pielgrzymki zaufania przez ziemię”. Tym razem młodzież będzie modlić się w największych bazylikach Wiecznego Miasta. Z uczestnikami spotkania spotka się także Benedykt XVI.

Wielu zwierzchników religijnych i przywódców politycznych skierowało do uczestników rzymskich uroczystości specjalne przesłania i pozdrowienia. Są wśród nich przedstawiciele najważniejszych wyznań chrześcijańskich. Prawosławny patriarcha Bartłomiej z Konstantynopola odniósł się do przywoływanego przez Wspólnotę zaufania, które w naszych czasach wystawione jest na poważną próbę. „Zanik wartości chrześcijańskich i gwałtowne przyspieszenie czasu zobowiązują nas do przystosowania naszego nauczania i do tym bardziej wiernego przestrzegania zbawczych przykazań naszej wiary. Zaufanie też dotknął kryzys. (…) Chodzi o to, żeby pokornie, każdy na swoim szczeblu, dawać dowód, że uczestniczymy w Bożej prawdzie, co nada nowy kształt zaufaniu, jakie możemy pokładać w społeczeństwie i w sobie samych” – napisał honorowy zwierzchnik prawosławia.

Metropolita Hilarion z patriarchatu moskiewskiego skoncentrował się m.in. na kwestii wierności zawartemu z Bogiem przymierzu, na które człowiek odpowiada swoją wiarą. „Wiara jest rozstrzygająca w życiu duchowym; bez niej religia przekształciłaby się w nużące moralizatorstwo, martwy rytuał lub zjawisko tylko społeczne” – zauważa prawosławny duchowny.

Problem jedności rozproszonych chrześcijan podniósł w swym przesłaniu sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów Olav Fykse-Tveit. „Być jednym to znaczy razem radzić, razem modlić się i zastanawiać oraz połączyć siły we wspólnej sprawie. Być jednym to znaczy wstawiać się wzajemnie za siebie, rezygnować z własnych interesów na rzecz drugiego ze względu na wyższą sprawę, jaką jest jedność” – podkreślił pastor Fykse-Tveit.

Swoje przesłania wystosowali także m.in. anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Williams, sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej ks. Martin Junge i Sekretarz Generalny Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych ks. Setri Nyomi. Pośród najważniejszych światowych polityków pozdrowienia wystosowali m.in. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun i przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy.

lg/ rv, taize.fr

Za: Radio Watykańskie