Home WiadomościZ kraju Moralne problemy spowiedzi – sympozjum na Jasnej Górze

Moralne problemy spowiedzi – sympozjum na Jasnej Górze

Redakcja

Spowiednik wobec współczesnych problemów moralnych – to jeden z tematów sympozjum organizowanego przez Komisję Episkopatu ds. Duchowieństwa w dniach 23-26 stycznia na Jasnej Górze. 

Na rozpoczynające się 23 stycznia sympozjum w Częstochowie zaproszeni są przede wszystkim ojcowie duchowni diecezjalni i dekanalni; rekolekcjoniści głoszący konferencje dla kapłanów oraz spowiednicy kapłanów i osób konsekrowanych. Będą rozmawiać o tym, jakie trudności stają dzisiaj przed spowiednikami i jak je pokonywać. Spotkanie odbędzie się już po raz dwudziesty pierwszy. „Potrzebujemy weryfikacji tego, co mówimy, nie tylko z książką, ale przede wszystkim w spotkaniu z żywym człowiekiem” – podkreśla ks. Janusz Królikowski, profesor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Podczas sympozjum będzie mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed spowiednikami wobec współczesnych problemów moralnych.

„Pierwszym zadaniem spowiednika jest pokazanie, że spowiedź nie jest elementem dodanym do życia chrześcijańskiego, ale jednym z tych, które wpisują się w same podstawy życia chrześcijańskiego od wewnątrz, które budują relacje z Bogiem” – mówi ks. prof. Królikowski. Dlatego też podkreśla rolę trzech pierwszych Przykazań Bożych. „Jaka miłość Boga, taka potem będzie miłość człowieka” – uzasadnia. Zaznacza, że w ramy życia moralnego wchodzą dziś nowe niepokoje, na które spowiedź musi odpowiadać. „Trzeba jasno pokazywać, gdzie jest dobro, a gdzie jest zło. A także formować do tego, żeby mimo pojawiającego się problemu nowych form zła, chrześcijanin był tym, który opowiada się po stronie dobra” – mówi.

Wskazując na nowe elementy, które współcześnie mogą pojawić się przy rozpatrywaniu każdego z przykazań, podaje chociażby przykład świętowania niedzieli – pytania o formy świętowania, zakupy w niedzielę, a także o to, czy Mszę św. można zastąpić transmisją w radiu, telewizji czy Internecie. Nowe formy zła pojawiają się też w relacjach międzyludzkich, w rodzinie i życiu społecznym. Coraz częstszy jest problem relacji między wyznawaniem wiary a praktyką życia chrześcijańskiego, czego symbolem stały się w ostatnich latach chociażby niepokoje związane z zapłodnieniem pozaustrojowym in vitro. Wśród współczesnych problemów moralnych pojawił się też problem manipulowania informacją w mediach masowych, czy problem unikania przedstawiania pewnych problemów.

„Trzeba nie tylko odwoływać się do sumienia, ale sumieniem trzeba kierować, trzeba je formować” – mówi ks. Królikowski, podkreślając zadanie spowiedzi. Dużą rolę w tym, by pomóc spowiednikowi zmierzyć się ze współczesnymi problemami, przypisuje teologii moralnej, która „w Kościele jest niejako na usługach spowiedzi”. Według ks. Królikowskiego, powinna ona stawiać dziś jasno sprawy i podejmować tzw. problemy szczegółowe. „Trudno żeby spowiednik sam znajdując się w chwili szczególnej, jaką jest spowiedź znalazł błyskawicznie rozwiązanie takiego czy innego problemu” – ocenia ks. Królikowski. Uważa, że problemów jest dużo i nie wszystkie muszą być obecne w każdej spowiedzi, jednak spowiednik powinien być przygotowany na to, żeby się zmierzyć z każdym z nich.

Spotkanie w Częstochowie wiąże się z wymianą doświadczeń dotyczących spowiedzi, ale też – ze względu na modlitewny charakter – będzie ono formą rekolekcji. Konferencje ascetyczne wygłosi ks. Jan Sikorski – ojciec duchowny archidiecezji warszawskiej. Uczestników sympozjum powita bp Paweł Socha z Komisji KEP ds. Duchowieństwa. Z duchownymi spotka się też bp Stefan Cichy oraz bp Andrzej Czaja. Sympozjum zakończy się uroczystą Mszą św. w czwartek, 26 stycznia, przed południem.

Sympozja dla księży rekolekcjonistów, ojców duchownych i spowiedników kapłańskich organizowane są od 1982 r. przez Komisję Episkopatu ds. Duchowieństwa, której przewodniczącym jest obecnie kard. Stanisław Dziwisz. Zadaniem Komisji jest przede wszystkim formacja do kapłaństwa i posługi kapłańskiej.

(jl © Biuro Prasowe KEP 2012)

Więcej na: www.episkopat.pl 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda