Home WiadomościZ kraju Na warszawskich Powązkach

Na warszawskich Powązkach

Redakcja

W uroczystość Wszystkich Świętych w Kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach sprawował Eucharystię Metropolita Warszawski ks. Kard. Kazimierz Nycz. Poprowadził on następnie procesję po Cmentarzu Powązkowskim, zatrzymując się przy czterech stacjach i odmawiając modlitwy za zmarłych spoczywających na cmentarzu.

Nekropolia na Powązkach, założona w 1790 r. jest jedną z najstarszych i najważniejszych w Polsce. Spoczywają tutaj prochy wielu bohaterów narodowych, ludzi kultury i nauki, znanych powszechnie w swojej epoce mieszkańców Warszawy. Pomniki, stawiane tutaj na przestrzeni dwóch ostatnich wieków zawierają skłaniające do refleksji napisy i epitafia.

W indywidualnych grobach oraz rodzinnych grobowcach spoczywają księża. W wydzielonych kwaterach znaleźli swój spoczynek zakonnicy oraz siostry zakonne.

Przechodząc po Cmentarzu Powązkowskim widzimy grobowiec Ojców Franciszkanów, w którym obok innych zakonników , od 25 lat spoczywa duszpasterz niewidomych o. Bruno Zygmunt Pawłowicz, zmarły w 1987 r. w wieku 45 lat w wypadku samochodowym. O tym wybitnym i lubianym kapłanie pamiętają do dzisiaj jego podopieczni i współbracia. W 25 rocznicę jego śmierci 13 i 14 października odprawione zostały msze święte w jego intencji w Warszawie, Gdyni, Lublinie Łodzi, Siedlcach. 13-10-12 Franciszkanie wraz ze świeckimi, pragnącymi uczcić pamięć o. Bruno Pawłowicza modlili się i złożyli kwiaty na jego grobie.

W wielkim grobowcu Sióstr Miłosierdzia, tzw. Szarytek spoczywają setki sióstr, pochowanych od początku założenia tego Zgromadzenia w Polsce. Siostry Matki Bożej Miłosierdzia posiadają 2 duże kwatery – w jednej z nich spoczywają prochy ich założycielki m. Teresy Ewy z książąt Sułkowskich hrabiny Potockiej (1814 – 1881) wraz z 90 innymi siostrami, pochowanymi tutaj na przestrzeni półtora wieku.

Na grobie ks. Ignacego Skorupki przez cały rok płoną znicze. Ks. Ignacy Jan Skorupka kapelan Wojska Polskiego ur. 31 lipca 1893 w Warszawie, poległ w Bitwie Warszawskiej 14 sierpnia 1920 pod Ossowem . Na grobie ks. Ignacego Skorupki widzimy zawsze biało-czerwoną flagę.

Pamięć o zmarłych żyje w nas. Wybitni zmarli otrzymują swoje pomniki nie tylko na cmentarzach. Pomnik księdza Ignacego Skorupki znajduje się też przed bazyliką katedralną św. Michała i św. Floriana na warszawskiej Pradze.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda