Home WiadomościZ kraju Niemiecko-polskie uroczystości ku czci błogosławionych męczenników z Dachau

Niemiecko-polskie uroczystości ku czci błogosławionych męczenników z Dachau

Redakcja

12 czerwca poświęcony był męczennikom niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau, którzy zostali wyniesieni na ołtarze. W gronie 56 błogosławionych męczenników zamordowanych w Dachau, w okresie 1939-1945 roku, jest aż 48 polskich duchownych.

Uroczysta Msza św. ku czci błogosławionych męczenników została odprawiona w kościele Heilig Kreuz w pobliżu dachałowskiego obozu. Mszy św. przewodniczył proboszcz tamtejszej parafii ks. Heinrich Denk, a współkoncelebransami byli: o. dr Stanisław Pławecki – proboszcz polskiej parafii w Monachium oraz o. Alexander Holzbach – prowincjał księży pallotynów. Ks. Denk w swojej homilii podkreślił, że „niezłomna wiara błogosławionych w obliczu okrutnego terroru nazistowskiego była i jest lekcją dla wszystich wierzących. Lekcją miłości, która jest silniejsza niż nienawiść i śmierć.”

Wielu naszych rodaków przybyło na Mszę św. w strojach ludowych. Był też polski sztandar z wizerunkiem błogosławionego biskupa Michała Kozala, który jest patronem Szkoły Przedmiotów Ojczystych działającej przy naszej parafii. We Mszy św. wzięła także udział grupa polskich motocyklistów „Orzeł Biały”.

Po Mszy św. okolicznościowe słowo do zebranych skierowali Konsul Generalny RP Andrzej Osiak oraz burmistrz Dachau Florian Hartmann. Był też obecny poseł do parlamentu bawarskiego Bernhard Seidenath.

Dr Joanna Lange, sekretarz Rady Parafialnej polskiej parafii w Monachium, a zarazem wiceprzewodnicząca stowarzyszenia „Selige Märtyrer von Dachau” (Stowarzyszenie Błogosławionych Męczenników z Dachau), głównego organizatora tej uroczystości, podziękowała wszystkim osobom ze strony polskiej i niemieckiej, które zaangażowały się w przygotowanie obchodów.

Uroczystości zakończyły się agapą z polskimi ciastami, która upłynęła w atmosferze polsko-niemieckiego pojednania.

Tekst: Joanna Lange i Beata Modzelewska-Kowalewska

Zdjęcia: Beata Modzelewska-Kowalewska

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda