Home WiadomościZ kraju Niepokalanów: ruszyły przygotowania do festiwalu

Niepokalanów: ruszyły przygotowania do festiwalu

Redakcja

Ruszyły przygotowania do kolejnego,  już 28-go Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie. Organizatorami Festiwalu są: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, a dokładnie Klasztor Niepokalanów OO. Franciszkanów oraz Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego – członek SIGNIS International; członek Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich. Dużą rolę w przygotowaniu Festiwalu ma też Urząd Gminy Teresin wraz z Wójtem – Markiem Olechowskim i jego zastępcą – Markiem Jaworskim. Do współorganizatorów można zaliczyć Starostwo Powiatu Sochaczew ze Starostą – Tadeuszem Korysiem. Jest to wspaniała okazja do promocji naszej Gminy, Powiaty i regionu, nie tylko w Polsce, ale też i na całym świecie. Gdyż Festiwal – jak wskazuje nazwa jest o zasięgu międzynarodowym.

Honorowy Patronat nad Festiwalem od samego początku sprawował śp. ks. Kardynał Józef Glemp, Prymas-Senior oraz dziś dalej sprawuje ks. Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. Zaproszenia do Komitetu Honorowego Festiwalu Niepokalanów 2013 dostali też inni przedstawiciele hierarchii Kościoła rzymsko-katolickiego w Polsce.

Obecnie trwają prace organizacyjne nad przygotowaniem Festiwalu. Tradycją lat ubiegłych można zgłaszać do 15 lutego  2013 r. swoje produkcje do pokazu konkursowego. Filmy będą oceniane w pięciu kategoriach. Filmy fabularne, filmy dokumentalne, programy telewizyjne, programy edukacyjne i katechetyczne oraz filmy amatorskie. Programy radiowe są oceniane w dwóch kategoriach konkursowych: słuchowiska oraz reportaże i krótkie audycje cykliczne. Programy multimedialne oraz strony internetowe www. oceniane są bez podziału na kategorie, według  Regulaminu Festiwalu. Wszystkie szczegółowe informacje są dostępne na stronie organizatora http://www.festiwalniepokalanow.pl

Hasło, które patronuje tegorocznemu Festiwalowi to myśl zaczerpnięta z Orędzia papieża Benedykta XVI na 46. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu: „Milczenie i słowo drogą ewangelizacji”.

 Chodzi o to, żeby zdobyć umiejętność słuchania, kontemplacji a nie tylko mówienia.

Warto zwrócić uwagę na to, że od roku 1986, na ten jeden z nielicznych katolickich festiwali filmowych i chyba jedyny na świecie festiwal multimedialny zgłoszono już ponad 5 000 filmów fabularnych, dokumentalnych i amatorskich, programów telewizyjnych, radiowych i prezentacji multimedialnych oraz stron internetowych z ponad 50 krajów całego świata i wszystkich kontynentów.

Rozpoczęcie 28. Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów 11 kwietnia 2013 r. podczas trwających na Zamku Królewskim w Warszawie Targów Wydawców Katolickich. Autorzy nadesłanych prac będą mogli promować swoje dzieła na stoisku Festiwalu i Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego wraz z Wydawnictwem Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa.

Zakończenie Festiwalu w sobotę – 11 maja 2013 r. Niepokalanowie. W godzinach przedpołudniowych będzie Gala rozdania nagród, następnie Msza św. w Sanktuarium Św. Maksymiliana Marii Kolbego, a po południu pokaz nagrodzonych filmów i możliwość spotkania się z twórcami.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje m.in. Wydawnictwo Ojców Franciszkanów oraz Radio Niepokalanów. Tam też ukazywać się będą na bieżąco   informacje nt. przebiegu Festiwalu. Dołączyła się również Fundacja Dobrych Mediów „Przesłanie”, która  zajmuje się promocją wartości chrześcijańskich w środkach społecznego przekazu oraz inspiruje działania, służące ulepszaniu świata komunikacji społecznej w oparciu o wartości humanistyczne i polską tradycję.

o. Jacek Staszewski OFMConv

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda