Home WiadomościZ kraju Nowa franciszkańska placówka w Legnicy

Nowa franciszkańska placówka w Legnicy

Redakcja

Decyzją Kapituły Prowincjalnej obradującej w Górze Świętej Anny w dniach 23–27 kwietnia 2019 roku Prowincja św. Jadwigi Śląskiej objęła opieką duszpasterską nową placówkę w Legnicy. Natomiast definitorium prowincjalne z 19 czerwca 2019 roku pozytywnie odpowiedziało na propozycję ordynariusza opolskiego, dotyczącą przejęcia parafii w Ligocie Wielkiej.

Nowy dom zakonny w Legnicy znajduje się przy ul. Tulipanowej 1a (dekanat Legnica Zachód). W miejscu tym wznosi się kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej wraz z plebanią i budynkami duszpasterskimi. Kompleks pochodzi z przełomu lat 80-tych i 90-tych XX wieku. Rzymskokatolicka parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Legnicy została erygowana 3 maja 1985 roku przez biskupów wrocławskich. Od 1992 roku parafia znajduje się w granicach nowo powstałej diecezji legnickiej. Parafię współtworzy pobliska Nowa Wieś Legnicka, w której wznosi się kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła. Do 2019 roku parafię obsługiwali księża diecezjalni. Przez 31 lat istnienia parafii, pracowała w niej kolejno ośmiu proboszczów. Ostatni, ks. Dariusz Pudełka, na mocy dekretu ordynariusza legnickiego, ks. bpa Zbigniewa Kiernikowskiego, przekazał ją z zarząd ojcom franciszkanom. Od końca sierpnia tego roku zamieszkają tu bracia mniejsi z Prowincji św. Jadwigi Śląskiej. Pierwszym gwardianem wspólnoty, a zarazem pierwszym proboszczem wspomnianej parafii, decyzją Kongresu Kapitulnego z 22-23 maja 2019, został o. Tomasz Skibiński OFM, którego w pracy duszpasterskiej wspierać będą domownicy: o. Damian Stachowicz OFM i o. Paweł Tarnowski OFM.

Dom w Ligocie Wielkiej (diecezja opolska, dekanat Otmuchów) znajduje się przy kościele parafialnym pw. Matki Bożej Bolesnej. Do tutejszej parafii należą ponadto dwie inne miejscowości: Lubiatów z kościołem filialnym śś. Wawrzyńca i Mikołaja oraz Sarnowice z kaplicą mszalną pw. Matki Bożej Różańcowej. Parafia w Ligocie Wielkiej została erygowana w 1982 roku, przez ówczesnego ordynariusza opolskiego, bpa Alfonsa Nossola. Wyodrębniono ją z dwóch sąsiednich parafii: Otmuchów i Lasowice. Z tamtego okresu pochodzi budynek plebanii, który został wybudowany przez pierwszego proboszcza parafii, ks. Eugeniusza Niedzielskiego. Parafia miała kolejno czterech proboszczów, z których ostatni, ks. Piotr Malawski, mocą dekretu ordynariusza opolskiego, ks. bpa Andrzeja Czai, przekazał ją wspólnocie braci mniejszych. Pierwszym franciszkańskim proboszczem parafii, decyzją definitorium prowincjalnego z 19 czerwca 2019, został o. Emmanuel Żak OFM, a pomaga mu w pracy duszpasterskiej o. Aureliusz Kułakiewicz OFM. Obecność braci mniejszych w Ligocie Wielkiej jest tymczasowa, co szczegółowo reguluje osobna umowa między Prowincją św. Jadwigi Śląskiej a diecezją opolską.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda