Home WiadomościZ kraju Nowa miejscowość: Pola Lednickie

Nowa miejscowość: Pola Lednickie

Redakcja

Odczytanie stosownych dokumentów, poświęcenie terenu i zakopanie tubusu z dokumentacją – tak będzie wyglądała ceremonia uroczystego nadania urzędowej nazwy: „Pola Lednickie” terenom wokół Bramy Trzeciego Tysiąclecia nad Jeziorem Lednickim.

Miejsce corocznych spotkań chrześcijańskiej młodzieży, które od 15 lat organizuje w tym miejscu Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów w Poznaniu, będzie nosiło oficjalnie nazwę „Pola Lednickie” od 1 stycznia 2013 roku. Uroczyste jej nadanie odbędzie się zaś 5 stycznia w samo południe z udziałem prymasa Polski, abpa Józefa Kowalczyka oraz wicewojewody wielkopolskiego, a także starostów, wójtów i sołtysów.

„Serdecznie zapraszam na tę uroczystość nadającą kawałkowi ojczystej ziemi wysoka rangę znaczeniową i ideową. Odtąd ta ziemia już nie tyle zboże, ile ludzi będzie rodzić” – mówi dominikanin o. Jan Góra, pomysłodawca Spotkań Młodzieży na Lednicy i założyciel Ruchu Lednickiego.

Na miejscowość Pola Lednickie składać się będzie niezamieszkały obszar należący do Klasztoru Ojców Dominikanów i Domu Zakonnego Ojców Dominikanów w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Lednica 2000, na którym znajduje się Brama III Tysiąclecia.

Z inicjatywą nadania urzędowej nazwy „Pola Lednickie” wystąpiło kilka miesięcy temu Duszpasterstwo Akademickie oraz poznańskie Stowarzyszenie Lednica 2000. Decyzję w tej sprawie rozpatrzyła pozytywnie Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych.

„Ta doniosła decyzja ministerialna wyodrębnia teren Pól Lednickich w celu podkreślenia znaczenia tego miejsca zarówno dla Wielkopolski, jak i całego kraju. Pola Lednickie jako samodzielny organizm służą najwyższym ideałom Ojczyzny i Kościoła oraz młodzieży z całej Polski” – przekonuje o. Góra.

„Pola Lednickie to nie tylko miejsce dorocznych spotkań młodych, ale także cel wielu pielgrzymek, miejsce, gdzie odbywają się rekolekcje i wakacyjne obozy dla młodzieży. Lednica to samodzielny organizm, który żyje i rozwija się, pozostając jednocześnie w symbiozie z lokalną społecznością” – dodaje Franciszek Wołoch, rzecznik prasowy Spotkań Młodych Lednica2000.

Nowo powstała miejscowość nie będzie stanowiła osobnego obrębu ewidencyjnego i będzie położona na obszarze obrębu ewidencyjnego wsi Imiołki.

sz, dominikanie.pl / lednica2000.pl / KAI / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda