Home WiadomościZ kraju Nowe wspólnoty zakonne w KWPZM

Nowe wspólnoty zakonne w KWPZM

Redakcja

Podczas Sympozjum IV Konferencji życia konsekrowanego odbyło się krótkie 129 Zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Meskich. Podczas obrad, prowadzonych przez przewodniczącego KWPZM, ks. Tomasza Sielickiego SChr omówiono szereg bieżących problemów, związanych z funkcjonowaniem Konferencji.

Ważną decyzją tego spotkania było przyjęcie do grona członków KWPZM dwóch nowych wspólnot zakonnych.

Pierwszą przyjętą wspólnotą są Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia (Istituto Missioni Consolata), IMC, powstali we Włoszech na przełomie XIX i XX wieku. Ich założycielem był Bł. Józef Allemano. Obecnie Zgromadzenie liczy 1007 członków, pracujących w 26 krajach. Do Polski przybyli w 2007 roku i mają swój klasztor w Warszawie.

Druga nowa wspólnota w KWPZM – Towarzystwo Ducha Świętego – jest publicznym kleryckim stowarzyszeniem wiernych, erygowanym przez Metropolitę gdańskiego w 2003 roku. Nawiązuje do charyzmatu bł. Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego. Wspólnota składa się z trzech kapłanów, pięciu profesów po ślubach czasowych oraz jednego postulanta. Ma obecnie dwa erygowane domy – w Dąbrowie w diec. Pelplińskiej oraz w Krakowie.

Witając nowych członków Konferencji wyrażamy nadzieję na rozwój tych wspólnot w Polsce i ich owocna współpracę z innymi instytutami życia konsekrowanego

Źródło: Sekretariat KWPZM

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda