Home WiadomościZ kraju Rada Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny 2012 r.

Rada Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny 2012 r.

Redakcja

W dniach 12-15 listopada 2012 r. w Bąblinie odbyła się Rada Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny, której gościem był Przełożony Generalny Zgromadzenia Ks. Edmund Michalski MSF. Temat Rady Prowincji był następujący: Przygotowanie do Kapituły Prowincjalnej i Generalnej MSF – aspekt misyjny w Polskiej Prowincji. W Radzie uczestniczyło 27 rektorów i odpowiedzialnych za agendy prowincji.

Ks. Generał Edmund Michalski MSF w swoim wystąpieniu dokonał podsumowania wizytacji generalnej, która odbyła się w Polskiej Prowincji MSF w dniach od 03 września do 03 października 2012 r., a następnie omówił sprawy związane z przygotowaniami do Kapituły Generalnej Misjonarzy Świętej Rodziny, która odbędzie się w dniach 01-20 października 2013 r. w Rzymie.

Kolejnym punktem obrad były misje zagraniczne. Wysłuchano sprawozdania Referenta ds. Misji Zagranicznych, a następnie podjęto dyskusję, zwłaszcza wokół misji ad gentes na Papui Nowej Gwinei i Madagaskarze, gdzie od wielu lat wysyłani są misjonarze z Polskiej Prowincji. Omówiona została również sprawa otwarcia nowej misji Zgromadzenia w Beninie w Afryce.  Ks. Generał poinformował, że niemal wszystkie Prowincje (nawet malgaska, która sama nadal potrzebuje misjonarzy), odpowiedziały pozytywnie na zapytanie w tej sprawie. Generał w najbliższym czasie uda się do Beninu, by spotkać się z biskupem miejsca i zapoznać się z sytuacją i warunkami, w jakich mieliby pracować Misjonarze Świętej Rodziny.

W ramach dyskusji nad przygotowaniem do Kapituły Prowincjalnej omówiono następujące zagadnienia: włączenie powracających z pracy misyjnej do kraju kapłanów w wieku średnim (45+); opieka nad chorymi i starszymi współbraćmi; nowa ewangelizacja i jej formy w ramach prowadzonego przez Misjonarzy Świętej Rodziny duszpasterstwa i apostolatów; ewentualne zmniejszenie liczby uczestników Kapituły Prowincjalnej.

W czasie obrad Rektor Sanktuarium Matki Bożej Góreckiej przedstawił program uroczystości i obchodów 90-lecia obecności Misjonarzy Świętej Rodziny w Górce Klasztornej.

W ostatnim dniu Rady Prowincji relację z działalności Ekipy Rekolekcyjno-Misyjnej przedstawił Dyrektor Ekipy, który w swym wystąpieniu podkreślił, iż nadal istnieje wielkie zapotrzebowanie na posługę rekolekcyjno-misyjną, a ogromnie cenną rzeczą jest autorski program Ekipy, bazujący na tematyce rodzin.

Na zakończenie Rady Prowincji Ks. Prowincjał Marian Kołodziejczyk MSF podziękował Przełożonemu Generalnemu za udział w obradach i przedstawienie relacji z wizytacji generalnej oraz za przedłożenie tematyki związanej z przygotowaniami do Kapituły Generalnej; podziękował również wszystkim współbraciom za przygotowanie i aktywny udział w obradach.

Rada Prowincji zakończyła się Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył Przełożony Generalny Misjonarzy Świętej Rodziny Ks. Edmund Michalski MSF.

Źródło: MSF

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda