Home WiadomościZ kraju Nowi przełożeni generalni salwatorianów i salwatorianek – ks. Milton Zonta SDS z Brazylii – s. Edith Bramberger SDS z Austrii

Nowi przełożeni generalni salwatorianów i salwatorianek – ks. Milton Zonta SDS z Brazylii – s. Edith Bramberger SDS z Austrii

Redakcja

Obradujące niemal w tym samym czasie w Krakowie i w Rzymie kapituły generalne salwatorianów i salwatorianek dokonały wyboru nowych przełożonych generalnych zgromadzeń. Zostali nimi ks. Milton Zonta z Brazylioraz s. Edith Bramberger SDS z Austrii.

 

 


DZIEŃ WYBORU PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO

Mocne słońce, jakie dzisiaj świeciło w Krakowie wpadało przez witraże na salę obrad, oświetlając twarz Chrystusa Zbawiciela, kiedy przed południem przygotowaliśmy się do wyboru Przełożonego Generalnego. Sesje rozpoczęliśmy modlitwą z elementami przekazania sobie nawzajem światła. Kolejny sondaż oraz dialog na plenum pozwolił na podjęcie decyzji, aby po południu dokonać wyboru Przełożonego Generalnego.

Wybór ten został poprzedzony Mszą św., której przewodniczył ks. Karl Hoffman były Przełożony Generalny. Swoją homilięzakończył słowami: “Nasz międzynarodowy projekt salwatoriański będzie osiągać swój cel z coraz większa wiarygodnością, jeśli nie przestaniemy przyswajać sobie pewnego pouczenia, którego udziela nam Bóg, które dobrze znamy i które przekazuje nam również odczytany dzisiaj fragment z Ewangelii Janowej: “To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”.

Zaraz po Mszy św. odśpiewaliśmy hymn “Veni Creator” i po odczytaniu odpowiednich paragrafów z naszych Konstytucji mówiących o wyborze Przełożonego Generalnego przystąpiliśmy do głosowania. W pierwszym głosowaniu wymagana liczbę głosów otrzymał ks. Milton Zonta z Brazylii i potwierdził przyjęcie wyboru. Uczestnicy wybór nowego Przełożonego Generalnego nagrodzili długimi oklaskami oraz gratulacjami, które każdy indywidualnie mu złożył.

Ks. Milton Zonta jest 11 Przełożonym Generalnym

  • Urodzony: 1960 roku w Videira, SC ( Brazylia )
  • Wstąpił do salwatorianów w 1979 roku
  • Pierwsze śluby złożył w 1980 roku
  • Śluby wieczyste w 1986 roku
  • Świecenia kapłańskie przyjął 17.01.1987 r.
  • Od 2006 roku był członkiem zarządu generalnego w Rzymie jako konsultor do spraw formacji.
Ks. Milton Zonta zastąpi ks. Andrzeja Urbańskiego SDS, który pełnił posługę przełożonego generalnego przez dwie ostatnie kadencje (1999-2012), a wcześniej przez jedną kadencję był wikariuszem generalnym i sekretarzem ds. misji (1993-1999).

Obradująca w Rzymie XX Kapituła Generalna Kongregacji Sióstr Boskiego Zbawiciela, w dniu 18 października 2012 r., dokonała wyboru nowej przełożonej generalnej. Została nią pochodząca z Austrii s. Edith Bramberger SDS.Nowa przełożona zgromadzenia salwatorianek od 2002 roku pełniła w zarządzie zgromadzenia funkcję wikarii generalnej. Obecna przełożona generalna, s. Therezinha Joana Rasera SDS, rodem z Brazylii, sprawowała tę funkcję przez ostatnie dziesięć lat.


Źródła: www.cfs.sds.pl oraz www.sds.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda