Home WiadomościZ kraju Nowy prowincjał augustianów

Nowy prowincjał augustianów

Redakcja

Nowym przełożonym prowincjalnym augustianów w Polsce został wybrany o. dr Wiesław Dawidowski – poinformował KAI o. Beniamin Kuczała, sekretarz prowincji. W dniach od 25 do 28 czerwca Zakon Augustianów w Polsce zebrał się na Kapitule Zwyczajnej.

Jej uczestnicy debatowali m.in. na temat włączenia się w nową ewangelizację oraz misję wśród emigrantów.

Kapitule przewodniczył generał Zakonu Augustianów o. Robert Prevost. Nowym prowincjałem został wybrany 48-letni o. dr Wiesław Dawidowski.

O. Dawidowski jest absolewentem Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie. Studia doktoranckie w zakresie teologii fundamentalej ukończył na Uniwersytetcie Gregoriańskim w Rzymie. Od roku 2004 jest duszpasterzem cudzoziemiców anglojęzycznych w Warszawie.

Ponadto jest wykładowcą teologii fundamentalnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Gródku Podolskim na Ukrainie oraz w rzymskokatolickim Instytucie Teologicznym we Lwowie. O. Dawidowski to wieloletni współpracownik „Tygodmika Powszechnego” i kanału Religia TV, gdzie prowadzi na żywo program „Rozmównica”.

O. Dawidowski jest także współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz członkiem Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce.

Głównym tematem obrad kapituły augustianów była kwestia włączenia się w nową ewangelizację oraz misja wśród współczesnych emigrantów. Zakon Augustianów liczy ok. 2,8 tys. zakonników rozsianych w 50. krajach świata od Ameryki Północnej przez Indie, Koreę, Japonię, Filipiny, Afrykę po Amerykę Łaciśką i Południową.

Polscy augustianie przeżyli dwie kasaty (carską po powstaniu styczniowym, oraz kościelno administracyjną w czasie terroru komunistycznego w 1950 r. ). Obecnie na terenie Polski są trzy klasztory augustianów: dwa w Krakowie i jeden w Łomiankach k. Warszawy.

o. bk / pm

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda