Home WiadomościZ kraju Relikwie bł. Jana Pawła II dla Polonii brazylijskiej

Relikwie bł. Jana Pawła II dla Polonii brazylijskiej

Redakcja

Dnia 29 maja br., jako rektor PMK w Brazylii, zwróciłem się w imieniu katolickiej wspólnoty polonijnej z pisemną prośbą do Jego Eminencji kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego o dar relikwii Błogosławionego Jana Pawła II. Wspólnota polonijna w tym kraju ma wielki dług wdzięczności wobec Ojca św. Jana Pawła II, który wpłynął na pogłębienie jej wiary, więzi z Kościołem Chrystusowym i jego pasterzami, oraz tożsamości narodowej.

W piśmie do Jego Eminencji napisałem między innymi: „W przyszłym roku Polska Misja Katolicka w Brazylii obchodzić będzie 60-lecie istnienia i działalności duszpasterskiej i patriotycznej wśród naszych emigrantów i ich kolejnych pokoleń urodzonych w tym kraju. Chciałbym na wstępie zaznaczyć, że wraz z przybywaniem do Brazylii polskich grup wychodźczych docierali do tego kraju także polscy kapłani, aby otoczyć opieką duszpasterską naszych rodaków. Od 33 lat posługując naszym rodakom w tym katolickim i gościnnym kraju, mam również możliwości, aby studiować i opracowywać jakżeż bogatą, ale i zarazem trudną historię brazylijskiej wspólnoty polonijnej. Wraz z innymi polonijnymi badaczami dziejów polskiej grupy etnicznej w Brazylii dzielimy jej historię na dwa etapy: 1. od przybycia pierwszej grupy emigrantów w 1869 r. do wyboru kard. Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. 2. od wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża i spotkania Ojca św. Jana Pawła II w dniu 5 lipca 1980 r. z Polonią brazylijską na stadionie „Couto Pereira” w Kurytybie, aż do naszych dni. Właśnie te dwa wydarzenia: wybór kard. Karola Wojtyły na Papieża i Jego spotkanie, jako Namiestnika Chrystusowego z Polonią w Kurytybie wywarły wielkie piętno na społeczności polonijnej w Brazylii. Pod wpływem Ojca św. Jana Pawła II nastąpiło wielkie obudzenie się polskości wśród kolejnych już pokoleń emigracyjnych. Polonia brazylijska kultywuje wielką miłość, szacunek i wdzięczność do Ojca św. Jana Pawła II.  Podobne przejawy obserwuję – z dużym wzruszeniem – u Brazylijczyków należących do naszego Kościoła. Beatyfikacja Ojca św. Jana Pawła II była wielkim świętem radości katolickiej wspólnoty polonijnej i wiernych Brazylijczyków, którzy głęboko kochają Wielkiego Papieża, dziś Błogosławionego Jana Pawła II!

Powyższe słowa ośmielają mnie do tego, aby zwrócić się do Waszej Eminencji, Najdostojniejszego Księdza Kardynała Metropolity, aby prosić o relikwie Błogosławionego Ojca św. Jana Pawła II dla Polonii brazylijskiej! Jeżeli Wasza Eminencja, Najdostojniejszy Ksiądz Kardynał Metropolita podejdzie pozytywnie do tej pokornej prośby to, zamierzamy, aby wraz z obchodem 60-lecia istnienia Polskiej Misji Katolickiej w tym kraju, rozpocząć peregrynację relikwii Błogosławionego Ojca św. Jana Pawła II w polskich parafiach personalnych, kapelaniach polskich oraz wspólnotach parafialnych, gdzie żyją potomkowie polskich emigrantów. Wierzę głęboko, że peregrynacja relikwii, o które z pokorą upraszam, przyczyni się do pogłębienia jeszcze bardziej wiary wśród emigrantów i ich potomków żyjących i wiernie trwających w Kościele Chrystusowym i okazujących wielki szacunek jego Pasterzom. Z biegiem czasu, jeżeli taka by była wola Czcigodnych Księży Biskupów Kościoła w tym kraju to, relikwie Błogosławionego Ojca św. Jana Pawła II mogłyby nawiedzać także poszczególne diecezje.

Oczekuję z głęboką nadzieją na pozytywne podejście Waszej Eminencji, Najczcigodniejszego Księdza Kardynała Metropolity do przedstawionej powyżej prośby!”

Planowane rozpoczęcie w najbliższym czasie peregrynacji relikwii Błogosławionego Jana Pawła II będzie głównym punktem obchodów 60. lecia istnienia i polonijnej działalności duszpasterskiej Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii.

Jego Eminencja, Kardynał Stanisław Dziwisz podszedł bardzo pozytywnie do przesłanej Mu w/w prośby. Stąd też  27 czerwca br. udałem się w towarzystwie mego bratanka ks. dr Pawła – dyrektora Biblioteki Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu, do rezydencji Arcybiskupów Krakowskich, gdzie podczas specjalnego spotkania z Pasterzem Archidiecezji Krakowskiej otrzymałem z Jego rak relikwie Błogosławionego Jana Pawła II dla Polonii brazylijskiej. Zachowuję bardzo głęboko w pamięci i sercu bardzo sympatyczne i miłe spotkanie z byłym sekretarzem osobistym Ojca św. Jana Pawła II, a obecnym Metropolitą Krakowskim.

Powracając w najbliższych dniach do Brazylii zabieram ze sobą z Ojczyzny najwspanialszy prezent dla naszej wspólnoty polonijnej: relikwie Błogosławionego Jana Pawła II. Wierzę głęboko, że poprzez – zamierzone – nawiedzanie tych relikwii w naszych wspólnot polonijnych, kościelnych, Wielki nasz Rodak, Błogosławiony Jan Paweł II będzie wypraszał u Pana Boga dary nadprzyrodzone dla naszych sióstr i braci żyjących w Kraju Krzyża Południa! Dokładniejsze informacje na temat peregrynacji zamieszczę w kolejnym (18 numerze) „Echa Polonii Brazylijskiej”. Wierzę głęboko że, tak relikwie Błogosławionego Jana Pawła II, jak też i różaniec, jakie otrzymałem od Jego Eminencji będą także dla mnie wielkim wsparciem do dalszej i ofiarniejszej posługi polonijnej społeczności w Brazylii. Kilka zdjęć z przekazania relikwii tutaj.

ks. Zdzisław Malczewski TChr

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda