Home WiadomościZ kraju Nowy Prowincjał Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych

Nowy Prowincjał Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych

Redakcja

OCDDefinitorium Generalne Karmelitów Bosych, zebrane w Rzymie, podjęło decyzję w sprawie obsadzenia urzędu Prowincjała Prowincji Warszawskiej, po wyborze dotychczasowego Prowincjała o. Łukasza Kansego na Definitora Generalnego, zgodnie z n. 198 naszych Konstytucji.

Definitorium Generalne mianowało Przełożonym Prowincjalnym Prowincji Warszawskiej O. Jana Piotra Malickiego. O. Jan Piotr Malicki został już wybrany na Prowincjała podczas Kapituły Prowincjalnej w 2014 r. Jednak wybór ten został anulowany przez Definitorium, jako że O. Jan był wówczas pod jurysdykcją Definitorium Generalnego.

Oficjalne ogłoszenie dekretu nominującego odbyło się na zebraniu Rady Prowincjalnej, które miało miejsce 17 czerwca, o godz. 12.00 w klasztorze Karmelitów bosych w Poznaniu. Po ogłoszeniu dekretu nastąpiło pytanie o przyjęcie urzędu, konfirmacja nominata na urzędzie Prowincjała, wyznanie wiary i przysięga wierności. Następnie, po przejściu do chóru zakonnego, odśpiewane zostało Te Deum oraz złożone homagium nowemu Prowincjałowi ze strony Zgromadzenia.

Jan Piotr Malicki urodził się 15 października 1958 w Gdyni.

Po ukończeniu studiów z ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim, wstąpił do nowicjatu karmelitów bosych w Czernej koło Krzeszowic w 1984 r. Rok później złożył pierwsza profesję w Czernej. Dwuletnie Wyższe Seminarium Filozofii ukończył w Poznaniu, a teologię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w 1991. Tego samego roku został wyświęcony w Krakowie na kapłana. Po rocznej pracy w duszpasterstwie akademickim przy klasztorze karmelitów w Krakowie i katechezie w szkole udał się do Brukseli na roczny kurs przygotowujący do misji w Afryce, którą rozpoczął w 1993 r. Pracę misyjną zainaugurował w domu rekolekcyjnym w Rwandzie w Butare. Z powodu wojny i potrzeb duszpasterskich kontynuował ją w parafiach Gahunga, Ruhango jak i parafii katedralnej w Ruhengeri.

Z myślą o rozwoju domu rekolekcyjnego i formacji zakonnej przełożeni wysłali go w 1998 r. na studia z teologii duchowości na Terezjanum w Rzymie, które ukończył licencjatem „Genèse et dynamique de l’abandon amoureux à la miséricorde de Dieu chez sainte Thérèse de l’Enfant-Jésus” w 2000 r.

Po powrocie na misje pracował w formacji zakonnej w Rwandzie. Był odpowiedzialny za Interpostulat w Butare oraz za formację kleryków studiujących teologię w Delegaturze karmelitów bosych. W 2003 został wybrany na sekretarza Międzyzakonnego Komitetu Formacji na Rwandę.

Kolejno pełnił funkcję magistra nowicjatu, przełożonego wspólnoty w Butare i radnego Delegatury Burundi-Rwanda.

Od 2002 wykładał teologię duchowości w Instytucie Nauk Religijnych (ISR) w Butare. W 2008 r. w ramach formacji permanentnej i pogłębienia wiedzy obronił pracę doktorską na Wydziale teologii na UKSW w Warszawie na temat „Dynamika zawierzenia Miłosierdziu Bożemu u św. Teresy z Lisieux i św. Faustyny Kowalskiej, studium porównawcze w świetle założeń teologii świętych”.

W 2010 r. został delegatem Ojca Generała w Delegaturze generalnej Kongo-Kinszasa i Kongo-Brazzaville. Urząd ten pełnił do czerwca 2014 roku.

Grzegorz A. Malec, sekretarz prowincji

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda