Home WiadomościZ kraju Nowy Rzecznik Episkopatu Polski na Jasnej Górze

Nowy Rzecznik Episkopatu Polski na Jasnej Górze

Redakcja

BPJGKs. Paweł Rytel-Andrianik, nowy rzecznik Episkopatu Polski przybył na Jasną Górę zawierzyć Bogu swoją posługę przez ręce Matki Bożej Jasnogórskiej. Wizyta miała miejsce w środę, 10 czerwca. O godz. 8.45 ks. Paweł Rytel-Andrianik koncelebrował Eucharystię przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. 

Nowy rzecznik Episkopatu ma 38 lat. Jest kapłanem diecezji drohiczyńskiej, święcenia kapłańskie przyjął 14 lat temu. Do tej pory mieszkał w Rzymie, gdzie wykładał biblistykę na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża. Jest także wykładowcą w drohiczyńskim seminarium duchownym i WSKSiM w Toruniu. Na łamach „Niedzieli” można znaleźć jego artykuły dotyczące Kościoła na Bliskim Wschodzie i Polaków ratujących Żydów.

„Przyjmuję wybór księży biskupów, takie całkowite zawierzenie. Jasna Góra to jest miejsce szczególne, często jest tu czytana Ewangelia: ‘Oto syn Twój, oto Matka twoja’, więc zawsze przyjeżdżamy tutaj do duchowej Mamy, to jest mama wszystkich chrześcijan” – tłumaczy swoją obecność w sanktuarium nowy ksiądz rzecznik.

„Pamiętam, jak miałem sześć lat z rodzicami po raz pierwszy byliśmy na Jasnej Górze. I wtedy rodzice pokazali to sanktuarium. Potem były pielgrzymki z grupą ‘4’ z Warszawy, potem z pielgrzymką drohiczyńską, i cały czas wracało się na Jasną Górę. Tym bardziej, że przez te lata współpracowałem też z ‘Niedzielą’, a na okładce ‘Niedzieli’ jest wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, więc ten związek był cały czas” – opowiada ks. Paweł Rytel-Andrianik.

„Moim planem na początku jest poznanie tej rzeczywistości, chociaż będąc za granicą cały czas byłem w kontakcie z krajem, ale trzeba na początku poznać tę rzeczywistość tutaj w Polsce, ale i Kościoła powszechnego jeszcze bardziej – wyjaśnia nowy ksiądz rzecznik – To jest odpowiedzialna funkcja, dlatego tym bardziej proszę o modlitwę tutaj na Jasnej Górze, bo bez tej modlitwy niewiele da się zrobić. Podobnie jak Ojciec Święty Franciszek, przecież Ojciec Święty cały czas prosi o modlitwę, dlatego ja bardzo proszę o modlitwę. Ponadto, to prawda, że rzecznik jest głosem, ale też i pani Maria, i pan Władysław, i Janek, i Franciszek, i Monika, i Karolina, wszyscy, którzy jesteśmy katolikami, jesteśmy głosem Kościoła”.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 
2015-06-10, środa, godz. 11.35 


Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik urodził się 9 sierpnia 1976 roku w Sokołowie Podlaskim. Do szkoły podstawowej chodził w Rytelach Święckich, maturę zdawał w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Węgrowie. Po 6 latach formacji w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie przyjął 16 czerwca 2001 r. święcenia prezbiteratu z rąk bp. Antoniego Dydycza. Przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii Ostrożany, po czym został skierowany na studia w Rzymie.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik jest magistrem teologii, licencjuszem teologii biblijnej, licencjuszem nauk biblijnych i archeologii, mistrzem w studiach orientalnych, nauczycielem tytularnym w zakresie Biblii i archeologii, doktorem nauk biblijnych oraz doktorem studiów orientalnych. Licencjat z teologii zdobył na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Następnie podjął studia z zakresu nauk biblijnych i archeologii na Papieskim Uniwersytecie Antonianum – Studium Biblicum Fraciscanum w Rzymie, by po ich zakończeniu rozpocząć studia w Jerozolimie z zakresu Biblii i archeologii w École Biblique et Archéologieue Française de Jérusalem z równoczesnymi studiami z zakresu nauk orientalnych (biblistyka) na uniwersytecie w Oxfordzie. Ponadto studiował język hebrajski w Jerusalem Institute for Education – Milah, w Hebrew Union College w Jerozolimie oraz w Hebrew University w Jerozolimie. Posługuje się 16 językami obcymi, szczególnie angielskim, włoskim, hiszpańskim, francuskim i współczesnym hebrajskim.

Ks. Rytel-Andrianik jest wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie, Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jest zapraszany na konferencje w kraju, a także do Izraela, Anglii, Włoch, Stanów Zjednoczonych.

Jest zastępcą redaktora naczelnego „Niedzieli” i jej delegatem ds. Europy Zachodniej i Bliskiego Wschodu. Redaguje „Wiadomości Diecezjalne. Pismo Urzędowe Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie”. Autor trzech książek i ponad 300 artykułów z dziedziny życia Kościoła, biblistyki oraz judaistyki.

Został odznaczony Medalem Powstania w Getcie Warszawskim, Krzyżem Papieskim Diecezji Drohiczyńskiej oraz godnością kanonika nadliczbowego Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej.

Źródło: episkopat.pl

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda