Home WiadomościZ kraju Nowy zarząd prowincji warszawskich franciszkanów

Nowy zarząd prowincji warszawskich franciszkanów

Redakcja

30 lipca, podczas czwartego dnia obrad Kapituły Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych dnia  w Sanktuarium św. Antoniego w Łagiewnikach. Sekretarz Komisji skrutacyjnej ds. wyboru ministra prowincjalnego odczytał protokół z wyboru prowincjała, którym został o. prof. dr hab. Grzegorz M. Bartosik. Potem sekretarz Kapituły odczytał pismo ministra generalnego zatwierdzające wybór. Następnie odśpiewano Te Deum, po czym o. Grzegorz M. Bartosik złożył wyznanie wiary i przysięgę wierności. 

Ojciec oenerał skierował do nowego prowincjała słowa zachęty. Podkreślił, że posługa ministra prowincjalnego wyraża się w czterech aspektach: byciu ojcem, bratem, świadkiem wartości ewangelicznych oraz troską o umacnianie wiary braci. Uczestnicy Kapituły oraz bracia ze wspólnoty łagiewnickiej i seminarium wyrazili posłuszeństwo ojcu prowincjałowi.

Mszy świętej tego dnia  przewodniczył nowy prowincjał. Eucharystię sprawowano z formularz o świętym Bonawenturze.

W trakcie homilii o. Grzegorz Bartosik powiedział między innymi: Drodzy Bracia, hasłem naszego Zakonu są słowa „Pokój i dobro”, zanieśmy to hasło do naszych wspólnot, ale nie tyle słowem co przykładem życia. Pan Jezus wzywa nas do tego, abyśmy zaczęli od świadczenia miłosierdzia poczynając od wzajemnego przebaczenia, darowania uraz, win, od budowania prawdzie atmosfery braterstwa i pokoju w naszych klasztorach. Ja wierzę, że Duch Święty, który jak mówi niemiecki teolog Heribert Mühlen jest w Kościele jedna Osobą w wielu osobach, także w naszej Prowincji jest jedna Osobą w wielu braciach i że On zjednoczy nas i obdarzy swoim darami. Obmyje co nie święte, oschłym wleje zachętę, uleczy serca ranę, On nagnie co jest harde, rozpali serca twarde i wskaże drogę zabłąkanym. Na zakończenie Mszy świętej o. Grzegorz M. Bartosik zawierzył warszawską Prowincję franciszkanów Matce Bożej.

Odbyta tego samego dnia czwarta sesja Kapituły była poświęcona wyborowi zarządu Prowincji. Definitorami prowincjalnymi zostali wybrali wybrani: o. Mirosław Bartos, o. Zbigniew Kopeć, o. Mariusz Słowik, o. Piotr Żurkiewicz, o. Damian Karczmar, o. Marek Wódka, br. Piotr Meldizon. Na urzędy prowincjalne zostali wybrani: o. Mirosław Bartos – wikariusz Prowincji, o. Zbigniew Kopeć – sekretarz Prowincji, o. Damian Karczmar – ekonom Prowincji. Br. Andrzej Kopczyński został wybrany na poborcę Prowincji.

Kapituła kontynuuje swoje obrady do czwartku 6 sierpnia.

Za: Wiadomości z Kapituły 5/2020

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda