Home WiadomościZ kraju O. dr Janusz Sok CSsR po raz trzeci Przełożonym Prowincji Warszawskiej Redemptorystów

O. dr Janusz Sok CSsR po raz trzeci Przełożonym Prowincji Warszawskiej Redemptorystów

Redakcja

Rada Generalna Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptorystów) zatwierdziła 8 listopada 2018 r. wybór o. dr. Janusza Soka CSsR na urząd Przełożonego Prowincji Warszawskiej na trzecią już kadencję. Oficjalne objęcie urzędu w nowym czteroleciu 2019-2022 będzie miało miejsce podczas najbliższej sesji Kapituły Prowincjalnej pod koniec stycznia 2019 r.

Przełożony Prowincji  wybierany jest przez wszystkich jej członków w powszechnym głosowaniu. Ostatni taki wybór prowincjała u polskich redemptorystów na trzecią kadencję zdarzył się w latach siedemdziesiątych – był to o. dr Stanisław Podgórski CSsR. Ojcu Prowincjałowi Januszowi Sokowi składamy gratulacje i życzmy błogosławieństwa Bożego w dalszym pełnieniu posługi!

O. Janusz Sok CSsR urodził się 20 września 1966 r. w Dębicy. Po ukończeniu szkoły średniej studiował na kierunku filozofii przyrody na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1986 wstąpił do Zgromadzenia Redemptorystów, pierwszą profesję zakonną złożył 2 lutego 1988. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie uzyskał stopień magistra teologii i przyjął święcenia kapłańskie 30 maja 1993.

Później rozpoczął studia na kierunku muzykologii kościelnej na Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie, uzyskując w 1998 r. stopień magistra muzykologii. Ukończył również Podyplomowe Studium Dyrygenckie na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od 1998 do 2002 był wykładowcą muzyki i śpiewu kościelnego w WSD Redemptorystów w Tuchowie. W 2004 uzyskał doktorat z muzykologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na podstawie rozprawy „Graduał ms. 2a z Biblioteki Sióstr Klarysek ze Starego Sącza w świetle tradycji polskiej i europejskiej”.

W latach 2002-2005 był radnym nadzwyczajnym w Zarządzie Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, drugim dyrygentem chóru na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i duszpasterzem akademickim w Warszawie. Był przełożonym wspólnoty w Lublinie w latach 2004-2005. Od 2005 do 2011 pełnił urząd ekonoma Prowincji. Podejmował także posługę misjonarza-rekolekcjonisty oraz koordynował akcję pomocy Kościołowi na Wschodzie Mission Apeal, prowadzoną przez polskich redemptorystów w USA. Jest członkiem honorowym Stowarzyszenia Musica Sacra.

Od stycznia 2011 r. pełni urząd Przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Od września 2013 r. jest Przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Pełni również odpowiedzialne funkcje w strukturach Europejskiej Konferencji Redemptorystów.

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda