Home WiadomościZ kraju O. dr Marian Sojka CsSR dyrektorem Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu

O. dr Marian Sojka CsSR dyrektorem Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu

Redakcja

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński złożył 16 lipca 2019 r. wizytę na placu budowy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu. Wręczył również powołanie dyrektorowi instytucji. To kolejna instytucja muzealna współtworzona przez MKiDN. – Muzeum będzie poświęcone systemowi wartości Jana Pawła II – o tym zawsze powinniśmy pamiętać. Chcemy tu również upamiętnić polskich Sprawiedliwych – ludzi, którzy w czasie ciężkiej próby zachowali się heroicznie – powiedział w Toruniu wicepremier Piotr Gliński.

– Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II w Toruniu doskonale wpisuje się w prowadzoną przez nas politykę historyczną. Przez wiele lat była ona niestety zaniedbywana. Obecnie budujemy m.in. największe polskie muzeum – Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli, Muzeum Kresów w Lublinie czy Muzeum Sybiru w Białymstoku – podkreślił wicepremier prof. Piotr Gliński.

Dodał, że budowa postępuje zgodnie z harmonogramem.

– Mam nadzieję, że terminy zostaną dotrzymane i kompleks budowany w Toruniu wzbogaci się o to wspaniałe muzeum – podkreślił wicepremier Gliński.

Podczas wizyty w Toruniu minister kultury i dziedzictwa narodowego wręczył powołanie na dyrektora Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II w Toruniu o. dr. Marianowi Sojce CsSR. Ojciec Sojka będzie pełnił tę funkcję do 1 lipca 2022 r. ​

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” będzie prezentowało ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i świata. W muzeum eksponowane będą m.in. gromadzone od wielu lat przez toruński ośrodek relacje świadków z czasów II wojny światowej (ponad 40 tys. notacji zebranych od 1995 roku).  – Będą tu również prezentowane unikalne relacje dotyczące stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej – przypomniał minister kultury.

Muzeum tworzą wspólnie MKiDN oraz Fundacja Lux Veritatis. Tuż obok Muzeum powstanie „Park Pamięci”, który uhonoruje bohaterów II wojny światowej. Budowa Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu – według wstępnych planów – zakończy się w marcu  2021 roku.

Źródło: mkidn.gov.pl

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda