Home WiadomościZ kraju O. Jan Kazimierz Głaz CSsR oficerem Wojska Polskiego oraz odznaczony za działalność patriotyczną i społeczną

O. Jan Kazimierz Głaz CSsR oficerem Wojska Polskiego oraz odznaczony za działalność patriotyczną i społeczną

Redakcja

W roku setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej o. Jan Kazimierz Głaz CSsR otrzymał patent oficerski i został uhonorowany kilkoma zaszczytnymi odznaczeniami za swoją działalność patriotyczną, wśród kombatantów i społeczną. Serdecznie gratulujemy!

Z okazji święta Wojska Polskiego, na terenie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie w dniu 14 sierpnia 2020 r., o. Jan Kazimierz Głaz CSsR przyjął z rąk Komendanta WKU ppłk Piotra Waręckiego, PATENT OFICERSKI, nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Jako żołnierz WP, awans na stopień oficerski otrzymał z racji ukończenia szkoły podoficerskiej i w dowód uznania za wykazywanie się właściwymi zaletami, zdolnościami, postawami i gotowością poświęcenia wszystkiego ku dobru i chwale Ojczyzny.

W dniu 14 sierpnia 2020 r., w setną rocznicę Cudu nad Wisłą i przededniu Święta Wojska Polskiego, w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Tarnowie o. Jan Kazimierz Głaz CSsR, jako członek i kapelan Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, został uhonorowany przez Prezesa Zarządu płk. dypl. Edmunda Tyszkę, nadanym przez Kapitułę Krzyża ZŻWP, KRZYŻEM ZŁOTYM Z GWIAZDĄ, za żołnierską postawę, zasługi i działalność dla Związku.

Z okazji corocznych zgrupowań Organizacji Patriotycznych (Nurt-Ponury) na Wykusie w Górach Świętokrzyskich, jak również dla upamiętnienia wybuchu II wojny światowej i stoczonych na tych ziemiach walk z okupantem niemieckim i sowieckim, w dniu 12 września 2020 r. została odprawiona Msza św. polowa, a później odbyła się uroczystość patriotyczna. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi na maszt został przeprowadzony apel poległych a następnie złożenie wieńców i kwiatów u stóp wyjątkowego grobu – kapliczki.

W części artystycznej było miejsce na wyróżnienia, odznaczenia i awanse, podczas których o. Jan Kazimierz Głaz CSsR otrzymał z rąk Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, w dowód uznania zasług na polu krzewienia postaw patriotycznych, wyróżnienie i dyplom Medalu PRO BONO POLONIAE, nadany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych).

W dniu wspomnienia św. Stróżów Aniołów 2 października 2020r. w Domu Kultury w Świdniku pod Lublinem odbyła się uroczystość nadania osobom zasłużonym dla Ojczyzny i działaczom opozycji demokratycznej wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-89, Krzyży Wolności i Solidarności. Odznaczeniem tym uhonorowanych zostały 34 osoby, w tym trzy pośmiertnie. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i prelekcji, odznaczenia w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej p. Andrzeja Dudy, wręczył Prezes IPN, p. Jarosław Szarek.

Wśród odznaczonych byli przedstawiciele służb mundurowych, cywile i jeden kapłan – o. Jan Kazimierz Głaz, redemptorysta, jako zasłużony dla Ziemi Zamojskiej i Solidarności NSZZ Region Środkowo-Wschodni. Obecny na sali p. Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych podkreślił, że przybył na uroczystość, aby złożyć odznaczonym hołd w imieniu państwa i społeczeństwa.

Warto dodać, że Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r., a pięciu jego wnioskodawców zginęło pod Smoleńskiem. Krzyż Wolności i Solidarności nadawany jest przez Prezydenta RP na wniosek Prezesa IPN.

red.

Za: www.reemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda