O. Marcin Dragan CMF odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

klaretyni-pl10 listopada 2016 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda, odznaczył 23 osoby za zasługi w pielęgnowaniu duchowego i kulturowego dziedzictwa Polski na Wschodzie. Wśród wyróżnionych tym zaszczytem znalazł się również polski klaretyn – o. Marcin Dragan CMF, od wielu lat posługujący na Syberii (najpierw w Krasnojarsku, a obecnie w Bracku, w obwodzie irkuckim). Ojciec Marcin urodził się w Białej Podlaskiej w 1969 roku. Wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów, gdzie mając 20 lat złożył pierwszą profesję rad ewangelicznych. W roku 1994 został wyświęcony na kapłana i niemalże całe swoje kapłaństwo poświęcił pracy misyjnej na Syberii. Oddając swoje siły dla pre-ewangelizacji posługiwał także pośród zesłanych na Syberię Polaków i ich potomków. Tworzył struktury miejscowego Kościoła, dbając o szerzenie kultury i rozbudzanie wiary.

Wśród misyjnych dokonań o. Marcina należy wymienić szczególną opiekę nad siostrami Karmelitankami z Usola Syberyjskiego, miejsca zesłania św. Rafała Kalinowskiego. Za wieloletnią posługę i wzorową postawę Kancelaria Prezydenta RP przyznała naszemu Współbratu Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej. Z całego serca gratulujemy o. Marcinowi dostrzeżenia przez Kancelarię Prezydenta jego osoby oraz chrześcijańskiej i obywatelskiej postawy.

Na uroczystości obecny był również delegat prowincjała na misje syberyjską, o. Tadeusz Szyjka CMF, który współtworzy dzieło z oo. Antonim Badurą, Dariuszem Białkiem, Jackiem Kwiatkowskim, Tomaszem Zającem oraz dwoma Klaretynami-Rosjanami: Maksymem Popowem i Andriejem Andrejczenką.

Za: www.klaretyni.pl