O. Nikodem Kilnar ponownie duszpasterzem muzyków kościelnych

Paulin o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych, został powołany przez Konferencję Episkopatu Polski na trzecią, 5-letnią kadencję na to stanowisko. 

Decyzję podjęli księża biskupi na 382. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie 12-14 marca br.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę posługiwać muzykom kościelnym, których Pan Bóg powołuje do szczególnej misji w Kościele, bo jest to szczególne powołanie, które jest to darem Boga dla tych, którzy podejmują się posługi w kościele jako dyrygenci, organiści, schole, chórzyści, zespoły instrumentalno-wokalne – podkreśla o. dr Nikodem Kilnar w rozmowie dla Radia Jasna Góra – Tę posługę traktuję jako posługę służebną dla tego środowiska. Głównym celem duszpasterstwa muzyków kościelnych jest integracja całego środowiska, abyśmy mogli wspólnie przypatrywać się naszemu powołaniu, wspólnie wspierać się w różnych inicjatywach duszpasterskich, przede wszystkim w kontekście muzycznym, kontekście liturgicznym, i jednocześnie formacyjnym, dlatego liczne zespoły chóralne, organiści, dyrygenci, chóry, kompozytorzy są zapraszani każdego roku na Jasną Górę na Ogólnopolską Pielgrzymkę Muzyków Kościelnych. W tym roku będziemy ją przeżywać w drugą sobotę listopada (…) Pierwszym moim głównym zadaniem, jako duszpasterza muzyków kościelnych, jest modlitwa za to środowisko, integracja i pomoc dla tych, którzy przybywają na to święte miejsce”.

Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze regularnie od 2003 r. publikuje nagrania z jasnogórskich archiwów, które ukazują się w serii „Jasnogórska Muzyka Dawna” w wydawnictwach Musicon, DUX i Acte Prealable. Nad realizacją projektu wydawania muzycznych skarbów Jasnej Góry na płytach CD czuwa nieprzerwanie o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska i krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.

Jedna z płyt – Pauliński chorał gregoriański – uzyskał niedawno jedną z nominacji do prestiżowej nagrody fonograficznej Fryderyk 2019 w kategorii: Album Roku – Muzyka Dawna.

„Cieszymy się bardzo, bo jedna z naszych płyt ‘Pauliński chorał gregoriański ze zbiorów jasnogórskich‘, XIV wieczne zbiory o św. Pawle I Pustelniku została nominowana do nagrody Fryderyka 2019, nagrana przez zespół Scholi Gregoriańskiej Kardynała Wyszyńskiego pod dyrekcją Michała Sławeckiego. To jest ogromne wyróżnienie dla całego projektu ‘Jasnogórska Muzyka Dawna’ – Musica Claromontana, w której prezentujemy dzieła jasnogórskich kompozytorów, również w zakresie chorału jasnogórskiego” – opowiada duszpasterz muzyków kościelnych.

W 2003 r. z inicjatywy o. Nikodema Kilnara OSPPE powstał Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów, a w 2010 r. – Zespół Naukowo-Konserwatorski Jasnogórskiego Instrumentarium, którego celem jest kompleksowa konserwacja zabytkowych instrumentów należących do Kapeli Jasnogórskiej. Z inicjatywy o. dra Nikodema Kilnara powstała także seria naukowa ‚Musica Claromontana – Studia’. Pierwsze publikacje ukazały się w 2013 i 2014 r.

o. Stanisław Tomoń
Za: jasnagora.pl