Home WiadomościZ kraju O. Nikodem Kilnar ponownie duszpasterzem muzyków kościelnych

O. Nikodem Kilnar ponownie duszpasterzem muzyków kościelnych

Redakcja

Paulin o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych, został powołany przez Konferencję Episkopatu Polski na trzecią, 5-letnią kadencję na to stanowisko. 

Decyzję podjęli księża biskupi na 382. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie 12-14 marca br.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę posługiwać muzykom kościelnym, których Pan Bóg powołuje do szczególnej misji w Kościele, bo jest to szczególne powołanie, które jest to darem Boga dla tych, którzy podejmują się posługi w kościele jako dyrygenci, organiści, schole, chórzyści, zespoły instrumentalno-wokalne – podkreśla o. dr Nikodem Kilnar w rozmowie dla Radia Jasna Góra – Tę posługę traktuję jako posługę służebną dla tego środowiska. Głównym celem duszpasterstwa muzyków kościelnych jest integracja całego środowiska, abyśmy mogli wspólnie przypatrywać się naszemu powołaniu, wspólnie wspierać się w różnych inicjatywach duszpasterskich, przede wszystkim w kontekście muzycznym, kontekście liturgicznym, i jednocześnie formacyjnym, dlatego liczne zespoły chóralne, organiści, dyrygenci, chóry, kompozytorzy są zapraszani każdego roku na Jasną Górę na Ogólnopolską Pielgrzymkę Muzyków Kościelnych. W tym roku będziemy ją przeżywać w drugą sobotę listopada (…) Pierwszym moim głównym zadaniem, jako duszpasterza muzyków kościelnych, jest modlitwa za to środowisko, integracja i pomoc dla tych, którzy przybywają na to święte miejsce”.

Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze regularnie od 2003 r. publikuje nagrania z jasnogórskich archiwów, które ukazują się w serii „Jasnogórska Muzyka Dawna” w wydawnictwach Musicon, DUX i Acte Prealable. Nad realizacją projektu wydawania muzycznych skarbów Jasnej Góry na płytach CD czuwa nieprzerwanie o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska i krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.

Jedna z płyt – Pauliński chorał gregoriański – uzyskał niedawno jedną z nominacji do prestiżowej nagrody fonograficznej Fryderyk 2019 w kategorii: Album Roku – Muzyka Dawna.

„Cieszymy się bardzo, bo jedna z naszych płyt ‘Pauliński chorał gregoriański ze zbiorów jasnogórskich‘, XIV wieczne zbiory o św. Pawle I Pustelniku została nominowana do nagrody Fryderyka 2019, nagrana przez zespół Scholi Gregoriańskiej Kardynała Wyszyńskiego pod dyrekcją Michała Sławeckiego. To jest ogromne wyróżnienie dla całego projektu ‘Jasnogórska Muzyka Dawna’ – Musica Claromontana, w której prezentujemy dzieła jasnogórskich kompozytorów, również w zakresie chorału jasnogórskiego” – opowiada duszpasterz muzyków kościelnych.

W 2003 r. z inicjatywy o. Nikodema Kilnara OSPPE powstał Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów, a w 2010 r. – Zespół Naukowo-Konserwatorski Jasnogórskiego Instrumentarium, którego celem jest kompleksowa konserwacja zabytkowych instrumentów należących do Kapeli Jasnogórskiej. Z inicjatywy o. dra Nikodema Kilnara powstała także seria naukowa 'Musica Claromontana – Studia'. Pierwsze publikacje ukazały się w 2013 i 2014 r.

o. Stanisław Tomoń
Za: jasnagora.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda