Home WiadomościZe Świata Ghana. Salezjanie angażują się na rzecz promocji społecznej młodych kobiet – ofiar handlu ludźmi

Ghana. Salezjanie angażują się na rzecz promocji społecznej młodych kobiet – ofiar handlu ludźmi

Redakcja
 

Salezjański ośrodek ochrony nieletnich w Ashaiman, bardziej znany jako “Don Bosco Child Protection Center Ashaiman”, zaczął realizować nowy program, który jest adresowany do młodych kobiet w wieku od 18 do 23 lat pod nazwą “Empower Women of Ghana” (Wzmocnić pozycję kobiet w Ghanie). 

Program ten, wprowadzony ofiacjalnie w lutym tego roku, realizowany we współpracy z Salezjańską Prokurą Misyjną w Turynie– “Missioni Don Bosco”, powstał z myślą o młodych kobietach znajdujących się w trudnej sytuacji, które muszą stawiać czoła wielu przeciwnościom i wyzwaniom, będąc potencjalnymi ofiarami, które mogą wpaść w sidła handlarzy ludźmi i nielegalnej emigracji.

Beneficjentki tego projektu pochodzą z obszarów wielkiego ubóstwa, zostały pozbawione edukacji podstawowej oraz miały znikome wsparcie albo w ogóle nie otrzymały żadnej pomocy, by mogły stać się kobietami cieszącymi się szacunkiem w społeczeństwie. I właśnie te młode kobiety, pochodzące z całej Ghany, dzięki resocjalizacji, prowadzonej we współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami, mogą wyjść z wielu trudnych sytuacji, biorąc udział w tym nowym programie.   

Pierwszym aspektem, na którym skupiają się wychowawcy i działacze społeczni prowadzący ten kurs, to pomóc tym kobietom w wyzwoleniu własnego potencjału, czyniąc to w ramach procesu wsparcia, który jest przede wszystkim procesem wewnętrznym (inward empowerment): trzeba im pomóc w znalezieniu motywów do życia, czyniąc to poprzez terapię grupową i indywidualną. Stąd też są prowadzone lekcje w zakresie kierowania własnym zachowaniem, troski o higienę osobistą, wzmocnienia poczucia własnej wartości, akceptacji siebie, podtrzymywania zdrowych relacji i właściwej postawy w środowisku pracy.

Następnie, po wzmocnieniu wewnętrznym, przychodzi kolej na wzmocnienie zewnętrzne (outward empowerment), co oznacza zdobycie użytecznych umiejętności zawodowych, niezbędnych do wykonywania pracy, która pomoże osiągnąć pewną autonomię. Dlatego też ten program przewiduje szkolenia w takich zawodach, jak fryzjerstwo, praca w hotelu, wyrób biżuterii, produkcja wyrobów rzemieślniczych, praca w sektorze mody.

Ostatecznym celem tego projektu jest zapewnienie tym młodym kobietom i wielu innym w przyszłości – możliwości wyjścia z trudnej sytuacji dzięki odpowiedniemu programowi szkoleniowemu, który pozwoli im zdobyć odpowiednie sprawności zawodowe, by mogły stać się samodzielnymi pracownicami i twórczyniami własnej przyszłości.

Za: infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda